1402/12/02

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

۱۵ روش کاربردی در برخورد با کودک نق نقو

۱۵ روش کاربردی در برخورد با کودک نق نقو

برخورد با کودک نق نقو برای پدر و مادر‌ها چالش برانگیز و خسته کننده است. بیان احساسات کودک و همدلی کردن می‌تواند به کاهش بهانه جویی‌های او کمک کند.

۱۵ روش کاربردی در برخورد با کودک نق نقو
 
بیا نی نی | دسته مادر و کودک – “این خیلی داغ است.” “من نمی‌خواهم به خانه مادر بزرگ بروم.” “این نخود‌ها چندش آورند.” و … گوش دادن به شکایات مداوم کودک ممکن است صبر شما را لبریز کند. اما بدانید که شما تنها نیستید، برخورد با کودک نق نقو نیاز به تحمل بالایی دارد!
شکایت و نق زدن مداوم برای کودک هم خوب نیست. اگر او عادت کند که همیشه بر روی نقاط منفی تمرکز کند، در معرض مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب قرار می‌گیرد.
همچنین احتمال دارد که در جامعه با مشکلات بیشتری مواجه شود. برای نمونه؛ گروه همسالانش نمی‌خواهند با بچه‌ای که دائما شکایت می‌کند و نق می‌زند رفاقت کنند.
اگر فرزندتان درباره همه چیز شکایت می‌کند یا به طور منظم نق می‌زند، به او کمک کنید تا دید مثبتی پیدا کند. اگر دید منفی و عادت‌های ناسالم اجتماعی را در کودکی رفع نکنید، ممکن است در بزرگسالی به فردی تبدیل شود که دائما شکایت می‌کند.


 چنانچه مطالعه قسمتی خاص مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده به موضوع دلخواه خود برسید:

  • برخورد با کودک نق نقو
  • برخورد با کودک نق نقوی نوپا
  • روش‌های پیشگیری از نق نق کردن نوپایان
  • سخن آخر

برخورد با کودک نق نقو

در اینجا چند روش برای برخورد با کودک نق نقو به شما پیشنهاد می‌دهیم:

۱. احساسات کودک را به رسمیت بشناسید

اگر چه ممکن است وسوسه شوید تا مانند پدر و مادر خود به کودک گریان بگویید: گریه نکن! یا الان چیزی بهت میدم تا گریه ات قطع شه! “، اما کوچک شمردن احساسات کودک، مشکل شما را حل نمی‌کند. در عوض، به طور خلاصه ناراحتی کودک را تایید کنید و از آن گذر کنید. برای نمونه بگویید: “من می‌دانم که تو الان خسته و ناراحتی، زیرا ما مدت زمان زیادی در ماشین بوده ایم، اما هنوز یک ساعت دیگر از راه باقی مانده”.
گاهی اوقات کودکان به این دلیل نق می‌زنند که می‌خواهند شما را در جریان احساسات ناخوشایند یا ناراحتی‌های جسمی خود قرار دهند. در این موارد تأیید کردن ناراحتی کودک، می‌تواند نقطه پایانی بر نق زدن‌های او باشد. کمی همدردی نشان دهید و به او بگویید که مواجهه با ناراحتی بخش جدایی ناپذیری از زندگی است.
اگر رفتار فرزند شما نیازمند مداخله بیشتری است، رفتار را تغییر دهید، نه احساسات. چیزی شبیه به این بگویید: ” به نظر می‌رسه که خیلی ناراحتی که اسباب بازی رو پرتاب کردی. من می‌فهمم که الان خسته و ناراحتی، اما دلیل نمیشه که اسباب بازی رو پرت کنی”.
اگر کودک بیشتر اعتراض کرد یا شروع به نق زدن کرد، آن را نادیده بگیرید. برای او روشن کنید که شما به تلاش‌های او جهت جلب توجه منفی، اعتنا نمی‌کنید.

بیشتر بدانید: 


 برخورد با کودک نق نقو

۲. کودک را به حل مسئله تشویق کنید

اگر کودک درباره مساله‌ای به شما شکایت می‌کند، او را تشویق به حل آن مشکل کنید. اگر او هنگامی که در خارج از خانه مشغول بازی است، می‌گوید، “من خیلی گرممه”، بپرسید “فکر می‌کنی که باید چی کار کنی تا حالت بهتر شه؟ “
اگر او نیاز به پیشنهاد‌هایی برای فکر کردن داشت، به او یادآوری کنید که می‌تواند در سایه بنشیند یا درخواست یک نوشیدنی خنک از شما داشته باشد.
آموزش مهارت حل مسئله برای فرزندتان روشن می‌کند که آمدن نزد شما و نق زدن موجب حل مساله نمی‌شود. اما می‌توانید در حل مشکل به او کمک کنید یا او به تنهایی قادر به انجام این کار است.
وقتی کودکان مهارت حل مسئله داشته باشند، میزان نق زدن و شکایت کردن در آن‌ها کاهش می‌یابد. به جای آن، اقداماتی انجام می‌دهند که شرایط را بهبود بخشند.
مراقب باشید، هنگامی که کودک درمانده شده یا شرایط سختی را می‌گذراند، به کمک او بروید. اگر در مواجهه کودک با هر مشکلی شما به کمک او بروید، او نیازی به تقویت مهارت‌های خود نمی‌بیند و با گذر زمان، هنگامی که دیگر دوستان او مشغول حل مشکلاتشان می‌شوند، او منتظر می‌ماند تا کسی به کمکش آید!
 

۳. نیمه پر لیوان را به او نشان دهید

اگر کودک همواره و در هر موقعیتی تنها نکات منفی را می‌بیند، بهتر است شما نیز نکات مثبت را بیان کنید. این روش می‌تواند به کودک شما کمک کند تا یک دیدگاه متعادل‌تر نسبت به جهان بدست آورد.
اگر او می‌گوید: “من متنفرم از اینکه مجبوریم به دلیل بارندگی، پارک را ترک کنیم”. شما می‌توانید بگویید: ” درک می‌کنم که از رفتن از پارک ناراحتی، ولی بجاش ما امروز قبل از آمدن باران در پارک حسابی بازی کردیم. “
 

۴. به او در آگاهی یافتن از گزینه هایش کمک کنید

اجازه ندهید فرزند شما احساس قربانی بودن و گیر افتادن در شرایط سخت کند. اگر او همواره فکر کند که قربانی شرایط بد و آدم‌های بدجنس است، هرگز برای بهبود اوضاع تلاشی نخواهد کرد.
به او کمک کنید تا بر چیز‌هایی که می‌تواند کنترل کند تمرکز کند. اگر او شکایت می‌کند که نمی‌تواند دوچرخه سواری کند، چون هوا بارانی است، سرگرمی‌هایی که در داخل خانه می‌تواند انجام دهد را به او یاد آور شوید.
می‌توانید به او بگویید: ” می‌دانم از اینکه نمی‌توانی دوچرخه سواری کنی ناراحت شدی، ولی کلی بازی هیجان انگیز هم می‌توانی در خانه انجام دهی. “
 
برخورد با کودک نق نقو

۵. به مشاور مراجعه کنید.

گاهی اوقات نگرش بیش از حد منفی کودک می‌تواند ناشی از مشکلی در او باشد. برای نمونه، کودکان مبتلا به افسردگی، نگرشی منفی به همه چیز دارند و کودکان مضطرب اغلب بدترین سناریو‌های ممکن را تصور می‌کنند.
اگر فکر می‌کنید شکایت مداوم فرزندتان ممکن است نشانه‌ای از مساله‌ای جدی‌تر باشد، با پزشک متخصص کودک صحبت کنید.

برخورد با کودک نق نقوی نوپا

هنگامی که صحبت از کودکان نوپا می شود، شرایط کمی متفاوت است. روش‌های زیر در برخورد با کودک نق نقوی نوپا موثر هستند.

۱. صدای او را ضبط کنید

دفعه بعدی که کودک شما بهانه گیری و نق نق می‌کند، صدای او را بر روی گوشی خود ضبط کنید. همچنین زمانی که آرام و طبیعی خواسته اش را با شما در میان می‌گذارد نیز صدایش را ضبط کنید. در فرصت مناسبی هر دو صدا را برای او پخش کنید و تفاوت میان صدای ” نق نق ” و صدای “آرام” را به او نشان دهید. توضیح دهید: “مردم شنیدن صدای” نق نق ” را دوست ندارند، گوششان اذیت می‌شود و فکر می‌کنند که تو هنوز یک بچه کوچولویی. “

۲. آرام بمانید

فریاد نزنید” صداتو ببر! ” و به او برچسب “نق نقو” بودن نزنید. برای یک کودک نو پا، توجه منفی بهتر از بی توجهی است و برچسب زدن به کودک نوعی توجه نشان دادن منفی است و به او احساس خوبی از رفتارش می‌دهد (و شما قطعا این را نمی‌خواهید!)


بیشتر بدانید: ۱۰ مورد از عواقب تنبیه بدنی در کودکان و ۵ راه حل جایگزین برای آن


۳. کوتاه نیایید

به کودک بگویید که تنها به صدای “آرام” او پاسخ خواهید داد. با او تماس چشمی برقرار نکنید و به حرفهایش هیچ واکنشی نشان ندهید (هر قدر که عذاب آور باشد). اگر کودک با صدای “آرام” خواسته اش را بیان کرد، سعی کنید درخواست او را برآورده کنید یا گزینه‌های جایگزین را مطرح کنید (“من نمی‌توانم الان به تو آب نبات بدهم، اما می‌توانی یک موز یا انگور خوشمزه بخوری.) “برخورد با کودک نق نقو

۴. او را در آغوش بگیرید یا حواسش را پرت کنید

هنگامی که دلیل آوردن برای کودک جوابگو نیست (من آن اسباب بازی را نمی‌خرم. چون تو ده تا از آن را در خانه داری)، موضوع را تغییر دهید: (وای سارا، فردا قراره مریم بیاد خونه ما تا با تو بازی کنه! ). یک بغل سریع و مهربانانه نیز می‌تواند خلق و خوی کودک را تغییر دهد.

۵. کمی شوخی و خنده اوضاع را تغییر می‌دهد

برای نمونه، وانمود کنید که شما نمی‌دانید صدای “نق نق” از کجا می‌آید. از کودک بخواهید که به شما کمک کند تا زیر مبل، داخل یخچال و پشت تلویزیون را به دنبال آن بگردد. یا به کودک پیشنهاد دهید برای تعمیر صدای “نق نق” کمی “روغن قلقلک” به آن بزنید. با این حال، برخی از کودکان از کوچکترین شوخی نیز ناراحت می‌شوند. اگر کودک شما اینگونه است، این روش را رها کنید و به دنبال تاکتیک دیگری باشید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *