1403/01/26

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

فواید خوردن خاکشیر در بارداری چیست؟

فواید خوردن خاکشیر در بارداری چیست؟

تحقیقات جدید بیانگر مفید بودن خوردن خاکشیر در بارداری است. مصرف خاکشیر در بارداری باعث بهبود و تسهیل روند زایمان طبیعی زنان باردار می‌شود.

بیا نی نی | بخش مادر و کودک – دوران بارداری دوران حساسی بوده که استفاده از انواع داروهای گیاهی و شیمیایی در آن بایستی با احتیاط و زیر نظر پزشک صورت گیرد، با این وجود داروهای گیاهی مناسب که عارضهای برای مادر و جنین نداشته باشد میتواند در حل مشکلات دوران بارداری به کار رود.

مشکلات شایع دوران بارداری شامل تهوع، استفراغ، کمردرد، یبوست، کم خونی فیزیولوژیک، سوزش سر دل، ترشحات زیاد دستگاه تناسلی، خستگی و … میباشد که به عنوان نمونه میتوان برای کاهش تهوع و استفراغ از برخی داروهای گیاهی مانند رازیانه، بابونه، رنجبیل و بادرنجبویه استفاده کرد.

خاکشیر در بارداری، خواص خاکشیر، خوردن خاکشیر، خاکشیر و بارداری

 

تحقیقات انجام شده در زمینه مصرف خاکشیر در بارداری

تحقیقات جدید بیانگر این بوده است که استفاده و مصرف خاکشیر در بارداری، تاثیرات مثبت و قابل‌توجهی در فرآیند زایمان و همین‌طور دوره‌ای دارد که در آن بدن پس از وضع حمل به حالت عادی بازمی‌گردد.

طبق بررسی‌های انجام شده در دانشگاههای علوم پزشکی کشور، مادرانی که در دوران بارداری از خاکشیر استفاده کرده و خاکشیر می‌خوردند، به ویژه برای آن دسته که زایمان طبیعی انجام میدهند، کمتر از دیگران دچار مشکلات هنگام زایمان و پس از آن می‌شوند. اگرچه تحقیقات دیگر نیز نشان داده، مصرف خاکشیر حتی برای مادرانی که سزارین می‌کنند هم پر فایده است، اما اثربخشی فوق‌العاده‌اش را در زایمان طبیعی نشان می‌دهد. برای انجام این پژوهش، محققان کشورمان دو گروه از زنان باردار را مورد آزمایش و بررسی قرار دادند. به این صورت که، به یک گروه از از زنان باردار که به طور تصادفی انتخاب شده بودند در آخرین ماه‌های بارداری‌شان (هفته ۳۷ به بعد) به طور مرتب و روزانه مقدار اندکی خاکشیر داده شد و گروه شاهد در دوران بارداری خود از مصرف خاکشیر خودداری نمودند.

نتایج این بررسی‌نشان داد خاکشیر با اثر بر روند زایمان می‌تواند در آماده کردن دهانه رحم، بدون افزایش عوارضی مانند سزارین و پایین آمدن نمره آپگار نوزادان موثر باشد. آن دسته از خانم‌های باردار که خاکشیر خورده بودند طول مرحله اول زایمان و درمان سزارین کوتاه‌تری داشتند.

فواید خوردن خاکشیر در بارداری

رفع یبوست در بارداری: جهت رفع یبوست در دوران بارداری، خانمهای باردار میتوانند یک قاشق چایخوری خاکشیر را در یک لیوان آب جوشیده ولرم ریخته و با کمی عسل شیرین کنند و روزی ۱ الی ۲ بار مصرف کنند.

تسهیل زایمان طبیعی: مصرف خاکشیر در اواخر بارداری بر آماده نمودن دهانه رحم برای زایمان واژینال موثر است. با توجه به اینکه خوردن و استفاده از خواص خاکشیر دردوران بارداری مانعی ندارد، میتوان از خواص آن، جهت تسهیل زایمان استفاده کرد. خاکشیر با اثر بر روند زایمان می‌تواند در آماده کردن دهانه رحم مؤثر باشد.

کاهش زایمان به شیوه سزارین: با توجه به اینکه امروزه زایمان به شیوه سزارین، شایعترین عمل جراحی مامایی بوده و میزان آن در بیست سال گذشته از ۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافته است، همچنین عوارض جانبی و عواقب ناخواسته سزارین به ویژه برای مادر بیشتر از زایمان طبیعی است، استفاده از خاکشیر و خوردن آن به ویژه در ماههای آخر بارداری باعث کاهش احتمال زایمان به روش سزارین شده و تجربیات نشان داده، زنانی که در دوران بارداری از خاکشیر استفاده کرده‌اند، زایمان طبیعی موفق‌تری داشته‌اند.

افزایش سلامت و هوش جنین: تحقیقات نشان داده که سلامت نوزادان در بدو تولد نیز، در صورت مصرف خاکشیر در بارداری بیشتر است.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که با توجه به حساس بودن دوران بارداری و سلامت مادر و جنین، بهتر است زنان باردار در مصرف هر گونه داروی شیمیایی و گیاهی از جمله خوردن خاکشیر در بارداری، همچنان تعادل را رعایت کرده و مراتب را با پزشک معالج در میان بگذارند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *