1403/05/02

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

مراقبت از مو در بارداری، راهکارهای ساده و موثر!

مراقبت از مو در بارداری، راهکارهای ساده و موثر!

مراقبت از مو در بارداری، راهکارهای ساده و موثر!

مراقبت مو در بارداری یکی از وظایف اصلی هر خانمی است که در حال تجربه کردن مراحل اولیه مادر شدن است؛ بعضی از محققان می‌گویند در این ۹ ماه اولیه، به خصوص از هفته چهاردهم بارداری به بعد، باید خودتان را برای تغییرات عالی در موهایتان آماده کنید؛ موهایی شاداب، پر و ضخیم هدیه دوران بارداری به شماست. با وجود این تغییرات مثبت، نکاتی هم هست که باید نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشید تا بتوانید بیشتر مراقب سلامت خود و فرزندتان باشید. در این مقاله با تغییرات مو در دوران بارداری و بعضی روش‌های مراقبتی آشنا می‌شوید.

مراقبت مو در بارداری؛ تغییر رشد موها 

رشد موهای هر فرد سالمی از سه مرحله متفاوت عبور می‌کند؛ رشد فعال، استراحت و ریزش. در طول این سه مرحله طبیعی است اگر هر روز حدود ۱۰۰ تار مو از دست دهید؛ اما وقتی باردار هستید هجوم هورمون‌ها باعث تغییر چرخه مراحل رشد مو می‌شود. در این شرایط موهای شما رشد می‌کند و به جای ریختن روی سرتان می‌ماند. تحقیقاتی انجام شده که در آن قطر موها در سه ماهه سوم بارداری و بعد از زایمان اندازه‌گیری شده است. نتیجه اینکه قطر هر تار مو به وضوح در بارداری ضخیم‌تر از بعد آن است. به همین دلیل هم موهایتان ضخیم‌تر و بلندتر از همیشه به نظر می‌رسد.

مراقبت از مو در بارداری، موهایی ضخیم و پرپشت
 

آماده برای موهای فرفری

اگر شما هم جزو دسته خانم‌هایی هستید که موهایتان در بارداری کمی بیشتر فر شده یا حالتش را از دست داده، نگران نباشید. این وضعیت برای بسیاری از زنان باردار اتفاق می‌افتد و آن‌ها را نگران مراقبت مو در بارداری‌شان می‌کند. محققان هنوز نتوانسته‌اند متوجه دلیل قطعی این اتفاق متوجه شوند؛ اما حدس می‌زنند تغییرات هورمونی علاوه بر تغییر قطر موها، روی فولیکول موها و به دنبال آن حالت موها تاثیر بگذارد.

 

مراقبت از مو در برابر مواد شیمیایی

اگر به طور معمول موهایتان را رنگ و هایلایت می‌کنید یا از فر دائم کمک می‌گیرید، احتمالا دوست دارید بدانید در دوران بارداری هم مجاز به این کارها هستید یا نه. بعضی پزشکان پیشنهاد می‌کنند بهتر است در دوران بارداری انجام این کارها را متوقف کنید؛ بعضی‌های دیگر هم می‌گویند مشکلی برایتان پیش نمی‌آید. پیشنهاد ما این است که تا زمان اطمینان بیشتر تحقیقات سراغ این کارها نروید؛ به خصوص در سه ماهه اول برای مراقبت از مو در بارداری به هیچ وجه سراغ رنگ، فر یا هایلایت نروید.

 
رنگ کردن مو در دوران بارداری

جذب مواد شیمیایی از کف سر

دلیل اختلاف عقیده بر سر رنگ کردن و رنگ نکردن مو چیست؟ بر اساس گزارش WebMd تعداد آزمایش‌هایی که تاثیر رنگ مو و سایر مواد شیمیایی را بر زنان باردار سنجیده باشد، خیلی کم است. با وجود این احتمالش هست که مواد شیمیایی قوی از طریق پوست کف سر جذب بدن مادر شوند و به جنین آسیب برسانند. البته هنوز قطعیتی در این باره وجود ندارد؛ اما همه، منافذی روی سرشان دارند که پتانسیل جذب مواد شیمیایی را دارد؛ به خصوص اگر پوست کف سر خراشیدگی یا زخم هم داشته باشد. بنابراین اگر نگران استفاده مواد شیمیایی هستید؛ اما به هر دلیلی می‌خواهید ظاهرتان را به روز نگه دارید، می‌توانید از هایلایت یا بالیاژ کمک بگیرید. چنانچه موهایتان سفید است و می‌خواهید آن‌ها را بپوشانید، استفاده از رنگ موی طبیعی حنا می‌تواند کمکتان کند؛ با وجود طبیعی بودن باز هم بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.
هشدار: به خاطر داشته باشید در دوران بارداری نباید به هیچ وجه موهایتان را کراتینه کنید. مواد کراتینه حاوی نوعی ماده شیمیایی به نام فرمالدئید هستند که برای سلامت شما مضر خواهد بود.

شامپویم را عوض کنم؟

برای مراقبت از مو در بارداری نیازی به تغییر شامپو، نرم کننده، اسپری مو، ژل یا موس نیست. همچنین لازم نیست عادت‌های مربوط به سشوار کشیدن یا استفاده از اتوی مو را عوض کنید. تنها نکته‌ای که باید به آن خیلی دقت داشته باشید قطع مصرف شامپوهای ضد شوره است که توسط پزشک تجویز شده‌اند. به همین دلیل حتما با پزشکتان مشورت کنید؛ چون بعضی شامپوهای تجویز شده محدودیت استفاده در بارداری دارند.
بعضی از محققان می‌گویند استفاده از شامپوهای تجویز شده ضد قارچ در دوران بارداری مشکلی به دنبال ندارد، ولی استفاده از شامپوهای کورتیزون نیاز به تایید پزشک دارد. در این مورد هم با پزشک متخصصان زنان و متخصص پوست و مو صحبت کنید.
   

مو در دوران بارداری، تغییر شامپو

حساسیت به بوی شامپوها

حساسیت به بوهای مختلف یکی از دردسرهای بارداری است که بعضی خانم‌ها آن را تجربه می‌کنند. این بو شامل طیف وسیعی می‌شود؛ از بوی خوراکی‌ها گرفته تا عطر شامپوها. اگر بوی شامپوها اذیتتان می‌کند یا از بوی اسپری موهایتان دلتان به هم می‌خورد، وقت را از دست ندهید و سراغ محصولات بدون بو بروید. این روش شاید برای مراقبت مو در بارداری مفید نباشد؛ اما از سیستم اعصاب و گوارشتان مراقبت خواهد کرد.

ریزش زیاد بعد از زایمان

بعد از تمام شدن دوران بارداری و تولد فرزندتان آماده ریزش موها باشید. تمام موهایی که طی این مدت نریخته بودند، شروع به ریزش خواهند کرد؛ از سه تا شش ماه بعد از زایمان، ممکن است ریزش مو خیلی شدید باشد یا متوسط. اگر متوجه هر نکته غیر عادی درباره موهایتان شدید بهتر است با پزشک متخصصتان صحبت کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *