1403/04/23

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

ویژگی‌های لباس خواب نوزاد چیست؟

ویژگی‌های لباس خواب نوزاد چیست؟

ویژگی‌های لباس خواب نوزاد چیست؟

پوشاندن لباس برای خواب نوزاد به نظر کار ساده‌ای می‌آید اما چیزهای زیادی باید در نظر گرفته شود. انتخاب نوع لباس خواب بسیار مهم است، نوع لباس کودک را انتخاب کنید و بعد تعیین کنید چه مقدار لباس قبل از خواب کودک لازم است. بعد از اینکه نوزاد لباس پوشید باید اطمینان حاصل کنید که محیط و اتاق خواب نوزاد در طول شب ایمن و راحت است.

لباس پوشاندن نوزاد

لباس خوابی را انتخاب کنید که مناسب فصل باشد. لباس زیاد پوشاندن در زمستان برای نوزاد بسیار شایع است، در حالی که لباس نوزاد در تابستان مسئله مهم‌تری است. در بهار و پاییز، تغییرات سریع دما نیز می‌تواند باعث زیاد یا کم لباس پوشیدن نوزاد شود.
سعی کنید در زمستان بیش از اندازه نوزاد را تحت فشار قرار ندهید. اگر نوزاد تازه به دنیا آمده است می‌توانید نوزاد را در لباس پنبه‌ای با آستین بلند و با کفش یا جوراب در زیر آن بپوشانید. برای نوزاد کمی بزرگتر، انتخاب یک آستین بلند ضخیم‌تر با کفش یا جوراب انتخاب خوبی است.

پوشاندن لباس نوزاد

در تابستان لباس کافی تهیه کنید. برای نوزادان تازه متولد شده، یک پتوی نخی نازک کافی است اما حتما پوست نوزاد را لمس کنید تا مطمئن شوید. نوزاد می‌تواند زیر قنداقش، در صورتی که هوا گرم نباش، یک بادی آستین کوتاه نازک بپوشد.
پوست کودک را اغلب در فصل بهار و پاییز بررسی کنید. در این دو فصل تغییرات سریع دما به این معنی است که شما مجبورید این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید نوزاد راحت است یا نه. در این دو فصل سعی کنید برای کودک لباس لایه به لایه بپوشانید تا در صورت لزوم بتوانید لایه‌ها را اضافه یا کم کنید.
بیشتر بخوانید: روش صحیح لباس پوشاندن به نوزاد

جنس لباس خواب نوزاد مهم است

لباس خواب باید از الیاف طبیعی باشد. الیاف طبیعی در هوای گرم و سرد موثرتر هستند. در هوای گرم، الیاف طبیعی می‌توانند تعریق را بهتر جذب کرده و رطوبت را از بدن کودک دور کنند. در هوای سرد، الیاف طبیعی عایق موثرتری دارند و لایه بندی آنها راحت‌تر است. الیاف طبیعی همچنین استاتیک کمتری نسبت به الیاف مصنوعی جمع می‌کنند. برخی از الیاف طبیعی خوب برای انتخاب کودک عبارتند از:

  • پنبه
  • ابریشم
  • پشم
  • کنف
  • کتان

پوست کودک را لمس کنید

پوست نوزاد را لمس کنید. پوست او نشانگر خوبی برای سرد و گرم بودن هواست. برای اینکه بفهمید نوزاد گرمش است یا سرد، پوستش را در چند مکان مختلف لمس کنید. پوست باید در دمای مناسب باشد.
دست و پای نوزاد اندام مناسبی برای تشخیص سرد و گرم بودن نوزاد نیست چون در حالت عادی سردتر از دیگر اعضای بدن است. بهتر است برای این کار شکم، پشت و گردن نوزاد را لمس کنید.

اندازه لباس را درست انتخاب کنید

برای نوزادتان لباسی انتخاب کنید که درست اندازه‌اش باشد. بعد از سه ماهگی نوزاد می‌توانید در صورتی که نوزاد را قنداق نمی‌کنید، از لباس خواب یک تکه استفاده کنید. از هرگونه لباس خواب دارای روبان، بند، گیره یا هر چیز دیگری که احتمال می‌دهید نوزاد را درگیر کند، خودداری کنید.
 

انواع لباس نوزاد

لباس‌های نوزاد را لایه‌ای کنید

لباس پوشیدن نوزاد به صورت لایه‌ای باعث می‌شود تنظیم لباس خواب کودک در صورت لزوم آسان‌تر شود. به عنوان مثال اگر کودک شما احساس گرمای بیش از حد کند، می‌توانید یک لایه لباس او را کم کنید و اگر کودک احساس سرما کند، می‌توان یک لایه اضافه کرد.
نوزادان اغلب از بزرگسالان سردتر هستند، بنابریان یک قاعده خوب این است که نوزاد یک لایه بیشتر از آنچه شما می‌پوشید، بپوشید. برای مثال اگر شما با یک تی‌شرت راحت هستید، ممکن است نوزاد با یک پیراهن آستین کوتاه و یک پیراهن آستین بلند حس بهتری داشته باشد.

کلاه و دستکش لازم است؟

باید تشخیص دهید که به کلاه یا چکمه برای نوزاد نیاز است یا خیر. نوزادان گرمای زیادی را از سر و پای خود از دست می‌دهند. پوست نوزاد را بررسی کنید. اگر پوست دست و پا یا سایر قسمت‌ها خنکتر است، یک کلاه یا جواب لازم است. مرتب پوست کودک را بررسی کنید. اگر پوست کودک دچار تعریق شده کلاه را از سرش بردارید.

محیط خواب کودک را مناسب انتخاب کنید

در صورت لزوم از یک پتوی سبک استفاده کنید. اگر هوا گرم باشد، ممکن است پتو لازم نباشد، اما پتوهای سبک که از مواد طبیعی مانند پنبه، پشم، ابریشم یا کنف هستند، مناسبترند. رو تختی‌های سنگین و کرکی خطر خفه کردن نوزادان را به همراه دارد بنابراین بهتر است از این مواد استفاده نکنید.
اگر از پتو استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که پتو به قفسه سینه نوزاد و زیر گردنش قرار بگیرد. می‎توانید به جای پتو از کیسه خواب استفاده کنید.

خوابیدن نوزاد

کودک را قنداق کنید

قنداق کردن نوزاد در اصل پیچیدن کودک در یک پتو است طوری که فقط سر کودک در معرض دید قرار دارد. قنداق کردن می‌تواند به نوزاد تازه متولد شده کمک کند بهتر و طولانی‌تر بخوابد، زیرا رحم مادر را برایش شبیه سازی می‌کند. شما می‌توانید نوزاد را تا ۳ یا ۴ ماهگی قنداق کنید. برای قنداق کردن نوزاد یک پتو از جنس الیاف طبیعی سبک استفاده کنید. گوشه پتو را که دورتر از شما قرار دارد، پایین بیاورید. سپس کودک خود را در وسط پتو قرار دهید تا سرش در گوشه تاشو قرار بگیرد. یک طرف پتو را روی سینه نوزاد بکشید، سپس پایین پتو را روی پاهای کودک بچسبانید و آن را روی شانه کودک بکشید. در آخر آن طرف پتو را روی سینه کودک بچسبانید. اطمینان حاصل کنید که قنداق نرم است اما محکم نیست.

دمای اتاق را بررسی کنید

دمای اتاق را در حدود ۱۸.۳ درجه سانتی‌گراد نگهدارید. دمای اتاق در این درجه حرارت بسیار ایده‌آل است. اگر ترموستان دارید آن را در همین دما قرار دهید. اگر ترموستات ندارید یک دماسنج داخلی را برای قرار دادن در اتاق کودک در نظر بگیرید. این می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت نیاز به بستن یا باز کردن یک پنجره ، به تهویه هوا کمک کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *