1403/04/23

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

انتخاب بهترین پستانک ارتودنسی و تفاوت با پستانک معمولی

انتخاب بهترین پستانک ارتودنسی و تفاوت با پستانک معمولی

پستانک ارتودنسی با ساختار فک نوزاد سازگار است و در مقایسه با پستانک معمولی کمتر باعث ایجاد ناهنجاری فک می‌شود. اما در میان برند‌های مختلف چگونه بهترین پستانک را انتخاب کنیم؟

 • ویژگی‌های پستانک ارتودنسی خوب
 • چند نکته در مورد نحوه گذاشتن و زمان استفاده از پستانک ارتودنسی
 • آیا استفاده از پستانک ارتودنسی ضرر دارد؟

 • پستانک ارتودنسی چیست و چه تفاوتی با پستانک معمولی دارد؟

  مشکل کج شدن دندان و مشکلات بایت از مشکلات اساسی هستند که در اثر مکیدن پستانک‌های معمولی به وجود می‌آیند. پستانک ارتودنسی یا ارتودنتیک به منظور پیشگیری از این مشکل ساخته شده است. نوک این پستانک‌ها با ساختار فک نوزادان در حال رشد سازگار است و برخلاف پستانک‌های معمولی اختلالی در رشد فک ایجاد نمی‌کنند. در واقع ارتودنسی بودن به این معنی است که فک بالا و پایین کودک در زمان مکیدن پستانک در وضعیت صحیحی قرار می‌گیرد. برخلاف پستانک‌های معمولی که همگی سر گرد دارند برخی از پستانک‌های ارتودنسی سری شبیه به نوک سینه مادر دارند و پایین آن پهن و بالای آن گرد است.

   

  تفاوت پستانک معمولی و ارتودنسی

   

  ویژگی‌های پستانک ارتودنسی خوب

  شاید در زمان خرید پستانک تنها به رنگ آن توجه کنید و رنگ‌هایی که با لباس کودکتان می‌توانید ست کنید را انتخاب نمایید، اما نکات مهم‌تری برای انتخاب پستانک وجود دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

  ۱. پستانک‌های با سر بادامی شکل محبوب ترند

  همه پستانک‌های ارتودنتیک سرنامتقارنی ندارند، بعضی از آن‌ها سر بادامی شکل همگون و برخی دیگر سر گرد دارند. پستانک‌های اونت و مام، شکل بادامی شکل دارند و پستانک‌های ناک یا نیچرساتین دارای یک انحنا رو به بالا هستند. صرف نظر از شکل ظاهری پستانک‌های ارتودنتیک، همه آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که رشد طبیعی دهان و فک نوزاد را مختل نمی‌کنند. بیشتر مادران پستانک‌های بادامی شکل را بیشتر می‌پسندند. این موضوع می‌تواند به دلیل ظاهر زیباتر این پستانک و یا تجربه مادران باشد.
   

  انواع پستانک ارتودنسی

  ۲. پستانک‌های سیلیکونی بادوام‌ترند

  بیشتر پستانک‌ها از سیلیکون و لاتکس ساخته می‌شوند. پستانک‌های سیلیکونی بدون بو و مزه هستند. پستانک‌های سیلیکونی دوام بیشتری دارند و احتمال وجود حساسیت به آن‌ها هم کمتر است.

  ۳. پستانک‌های دارای درپوش قفل شو بخرید

  به منظور رعایت اصول بهداشتی پستانک‌های دارای درپوش یا محفظه را خریداری کنید. برای از بین بردن آلودگی‌های احتمالی پستانک را همیشه با بخار یا آب جوش استریل کنید.

  ۴. دستگیره داشته باشد

  پستانک‌های دارای دستگیره را می‌توانید به راحتی جا به جا کنید.

  ۵. وجود سوراخ و منافذ روی دستگیره و بدنه پستانک

  وجود منافذ روی بدنه و دستگیره پستانک به جریان هوا و تنفس پوست نوزاد کمک می‌کند و مانع تحریک پوست خواهد شد. اکثر پستانک‌های ارتودنتیک این ویژگی را دارند.

  ۶. سبک بودن و متناسب بودن با صورت نوزاد

  پستانکی را انتخاب کنید که طراحی خوبی داشته باشد و به خوبی روی صورت نوزادتان بنشیند. همچنین پستانک‌های سبک بهترند.
   

  چند نکته در مورد نحوه گذاشتن و زمان استفاده از پستانک ارتودنسی

  چند نکته را در زمان استفاده از پستانک ارتودنسی باید در نظر بگیرید:

  ۱. طرف گرد نوک پستانک باید رو به بالا باشد

  در صورتی که پستانک ارتودنسی شکل متقارنی داشته باشد، سوالی برای نحوه قرار دادن آن باقی نمی‌ماند. اما در مورد پستانک‌های که سر نامتقارنی دارند، قسمت برآمدگی آن باید رو به بالا باشد. البته معمولا طراحی بدنه پستانک‌ها به گونه‌ای است که جایی برای سوال در این زمینه هم باقی نمی‌گذارند.

   

  نحوه گذاشتن پستانک ارتودنسی

   

  ۲. به اجبار به نوزاد پستانک ندهید

  اگر برای اولین بار است که می‌خواهید به نوزادتان پستانک بدهید، ممکن است نوزاد شما به راحتی پستانک را قبول نکند. اگر با این مشکل رو به رو شدید، استفاده از پستانک را به زمان دیگر موکول کنید. ممکن است خوش شانس نباشید و کودک شما باز هم پستانک را نگیرد.

  ۳. بهترین زمان برای دادن پستانک بین شیردهی است

  بهترین زمان برای دادن پستانک ساعت بین شیردهی است. هرگز از پستانک برای به تاخیر انداختن زمان شیر دادن استفاده نکنید و آن را جایگزین شیردهی به نوزاد نکنید.

  ۴. ابتدا روش های دیگر را برای آرام کردن کودک امتحان کنید

  در صورتی که کودک شما ناآرامی می‌کند سعی کنید ابتدا با آواز خندان و یا حرف زدن آرامش کنید، اما اگر این روش‌ها موثر نبودن پستانک را امتحان کنید.
   

  نوزاد و پستانک ارتودنسی

  آیا استفاده از پستانک ارتودنسی ضرر دارد؟

  زیاده روی یا عدم استفاده صحیح از پستانک ارتودنسی با مضرات زیر همراه است:

  • وقتی نوزاد بیشتر شیر می‌خورد، بدن مادر شیر بیشتری تولید می‌کند. سرگرم کردن نوزاد با پستانک باعث کم شدن شیر مادر می‌شود و می‌تواند مانع وزن گیری مناسب نوزاد شود.
  • ارتباط بین عفونت گوش و استفاده از پستانک توسط برخی تحقیقات علمی ثابت شده است.
  • زمانی که کودک را در طول روز با پستانک سرگرم می‌کنید، گرسنه می‌ماند و ممکن است در شب از خواب بیدار شود.
  • استفاده زود هنگام از پستانک می‌تواند روی توانایی نوزاد در گرفتن سینه مادر تاثیر منفی بگذارد و منجر به مشکلاتی مانند دردناک شدن سینه، انسداد مجرای شیر و آماس غدد پستان شود.

   

  سخن آخر

  استفاده طولانی مدت از پستانک احتمال ناهنجاری فک را افزایش می‌دهد. گفته می‌شود استفاده از پستانک تا دو سالگی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما بهتر است وقتی کودکتان را از شیر می‌گیرید، استفاده از پستانک را هم کنار بگذارید. برخی از کودکان به پستانک وابسته می‌شوند و گرفتن آن کار آسانی نیست. برای آشنایی با راه حل این مشکل نگاهی به مطلب «بهترین سن گرفتن پستانک از کودک + ۷ گام موثر تا ترک پستانک» بیندازید.
  آیا شما هم برای فرزندتان از پستانک ارتودنسی استفاده می‌کنید؟ کدام برند را ترجیح می‌دهید؟ لطفا نظرات، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما و همراهان بیا نی نی در میان بگذارید.
   


  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *