1403/03/27

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

تست شنوایی سنجی نوزاد چه مراحلی دارد و چگونه انجام می‌ شود؟

تست شنوایی سنجی نوزاد چه مراحلی دارد و چگونه انجام می‌ شود؟

شناسایی به موقع مشکلات شنوایی برای توسعه زبان، گفتار و مهارت‌های ارتباطی کودک ضروری است. تست شنوایی سنجی نوزاد، کم‌شنوایی یا ناشنوایی دائمی کودک تازه متولد را تعیین می‌کند و والدین می‌توانند از همان ابتدا پشتیبانی و مراقبت‌های لازم را فراهم کنند.

تست شنوایی سنجی نوزاد؛ از لزوم اجرای تست تا مراحل انجام


بیا نی نی

 • انواع
 • زمان انجام
 • چگونگی انجام تست
 • زمان آماده شدن نتایج
 • تفسیر تست
 • سوالات رایج

 • تست شنوایی سنجی نوزاد چیست؟

  غربالگری شنوایی اولین و مهم‌ترین قدم برای تعیین ناشنوایی یا سخت شنوایی کودک تازه متولد است و اگر انجام نشود، تشخیص تغییر شنوایی کودک در ماه‌ها و سال‌های پس از تولد امری مشکل است.

  نوزادان ممکن است با حرکت چشم یا چرخاندن سر به صدا پاسخ دهند؛ اما این لزوماً به این معنا نیست که قادرند تمام صداهای اطراف خود و هر آنچه می‌گوییم را بشنوند. حتی کودکان سخت شنوا برخی از صداهای اطراف خود را می‌شنوند.

  نوزادان ناشنوا یا کم‌شنوا برای رشد سالم نیازمند پشتیبانی و مراقبت هستند. اگر وضعیت شنوایی آن‌ها در ابتدای زندگی مشخص نشود، ممکن است بر مهارت‌های ارتباطی و زبانی کودک اثرات منفی بگذارد.


  انواع تست شنوایی سنجی نوزاد

  دو روش غربالگری شنوایی عبارت‌اند از:

  • پاسخ خودکار شنوایی ساقه مغز (AABR): بررسی واکنش اعصاب شنوایی و هسته حلزونی مغز در پاسخ به صدا
  • آزمون انتشار اتوآکوستیک (OAE): بررسی قدرت شنوایی گوش میانی

   

  زمان انجام تست شنوایی سنجی نوزاد

  اگر زایمان در بیمارستان یا کلینیک باشد، در اکثر مواقع پیش از آنکه مادر مرخص شود، این آزمون روی نوزاد انجام می‌شود. در غیر این صورت می‌بایست طی چند هفته اول پس از تولد توسط یک متخصص انجام شود. در حالت ایده‌آل این آزمایش طی ۴ تا ۵ هفته اول گرفته می‌شود؛ اما می‌توان تا ۳ ماهگی کودک آن را به تعویق انداخت.

   

  تست شنوایی سنجی نوزاد چگونه انجام می‌شود؟

  ۱. آزمون انتشار اتوآکوستیک (OAE)

  این آزمایش چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. یک پروب کوچک و نرم در گوش کودک قرار می‌گیرد و صدای کلیک ملایم پخش کرده و امواج صوتی تولید شده در گوش داخلی اندازه‌گیری‌ می‌شود. این آزمایش بین ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و ۳۰ ثانیه بعد جواب آماده است.

  در بسیاری از موارد نمی‌توان به پاسخ اولین تست اعتماد کرد. در این مواقع آزمایش دوم پیشنهاد می‌شود که ممکن است از نوع تست اول یا نوع دیگری به نام تست پاسخ شنوایی ساقه مغز باشد.

   

  ۲. آزمون پاسخ شنیداری ساقه مغز (AABR)

  در این روش، ۳ سنسور کوچک روی سر و گردن کودک قرار می‌گیرد. هدفون‌های نرم روی گوش کودک قرار گرفته و صدای کلیک ملایم پخش می‌شود. ۳ الکترود عصب شنوایی و پاسخ مغز را اندازه‌گیری می‌کنند. تست AABR حدود ۱۵ دقیقه برای هر دو گوش طول می‌کشد و نتایج به محض اتمام آزمون روی صفحه نمایش قابل مشاهده است.

  آسوده خاطر باشید: این آزمایشات به هیچ‌وجه به کودک شما آسیب نمی‌رسانند.

  تست شنوایی سنجی نوزاد؛ از لزوم اجرای تست تا مراحل انجام


  ۴. آزمون پاسخ پایدار شنوایی (
  ASSR)

  این تست مشابه مورد قبلی است و درکنار آن به منظور بررسی شنوایی کودک انجام می‌شود. در این آزمون پس از فرستادن صدا به مجرای گوش، دستگاه واکنش مغز به صدا را جمع‌آوری کرده و بر روی صفحه نمایش می‌دهد. پزشک با بررسی نتایج سطح شنوایی کودک (ملایم، متوسط، شدید یا عمیق) را تشخیص می‌دهد.

   

   

  نتایج تست شنوایی سنجی نوزاد کی آماده می‌شود؟

  به محض انجام آزمایش، نتایج تست شنوایی به والدین کودک داده می‌شود. اگر کودک به هر دو گوش واکنش واضحی داشته باشد، احتمال کم‌شنوایی دائمی او بعید است.

  توجه داشته باشید که این تست همه‌ی انواع کم‌شنوایی دائمی را رد نمی‌کند! کودکان بزرگ می‌شوند و ممکن است در این بین ضریب شنوایی‌شان کاهش یافته و رفته رفته به کم‌شنوایی دائمی تبدیل شود! بنابراین مهم است که مرتب شنوایی فرزند خود را بررسی کنید.

   

  تست شنوایی سنجی نوزاد؛ از لزوم اجرای تست تا مراحل انجام


  تفسیر تست شنوایی سنجی نوزاد

  ۱. نتیجه غربالگری شنوایی منفی بود

  اگر فرزندتان تست شنوایی خود را به خوبی پشت سر نگذاشته است، نگران نباشید. گاهی حتی کودکان سالم اولین غربال خود را با موفقیت پشت سر نمی‌گذارند؛ زیرا ممکن است:

  • کودک در طول آزمایش بی‌قرار شده باشد.
  • در پس زمینه سر و صدا زیاد باشد.
  • گوش کودک موقتاً با مایعات یا هر مانع دیگری بسته باشد.
  • کسی که آزمایش را انجام می‌دهد، تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد.
  • هدفون یا پروب به خوبی در گوش کودک جاسازی نشده باشد.

  اگر در نتیجه‌ی این تست، فرزند شما شنوایی عادی نداشته باشد، باید تا قبل از ۳ ماهگی به یک متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنید تا او با انجام تست‌های مختلف، وجود مشکل و علت آن‌ را بررسی کند. بعضی اوقات پزشک کودک را برای معالجه به یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می‌دهد.

  ۲. نتیجه تست شنوایی سنجی مثبت بود

  گاهی نوزاد تست شنوایی سنجی را بدون مشکل پشت سر می‌گذارد و بعدها علائم کم‌شنوایی در او ظهور می‌کند؛ از این رو سلامت و رشد کلی کودک باید مرتب بررسی شود.

   

  سوالات رایج

  ۱. اگر کودک من اولین تست شنوایی را پشت سر بگذارد، چرا غربالگری دوم لازم است؟

  حتی اگر هیچ نشانه‌ای از مشکلات شنوایی وجود نداشته باشد، توصیه می‌شود کودک مجدداً در سنین ۴، ۵، ۶، ۸ و ۱۰ سالگی مورد معاینه قرار گیرد. از دست دادن شنوایی گاهی اوقات تدریجی و نامحسوس است و باید با معاینه و آزمون مجدد، هرگونه تغییر شنوایی را در دم شناسایی کرد.

  ۲. اگر پاسخ تست منفی باشد، چه راه‌های درمانی وجود دارد؟

  برای نوزادان مبتلا به کم‌شنوایی گزینه‌های درمانی بسیاری وجود دارد که باید تا قبل از ۶ ماهگی یکی از آن‌ها انتخاب شود. هرچه روند درمان سریع‌تر آغاز شود، صحبت کردن و درک زبان اطرافیان با تأخیر کمتری همراه است. پزشک معالج روش‌های زیر را به والدین توصیه خواهد کرد:

  • سمعک یا سایر دستگاه‌های شنوایی
  • کاشت حلزون برای کاهش شنوایی عمیق
  • یادگیری زبان نشانه برای برقراری ارتباط بهتر با کودک

   

  کلام آخر

  شنوایی نوزاد راه ارتباطی او با محیط اطراف و یادگیری است. هرگونه اختلال در شنوایی که به آن بی‌توجهی شده، بعدها به شکل موانع فعالیت‌های اجتماعی و موفقیت‌های تحصیلی ظهور می‌کند و زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. والدین عزیز، تست شنوایی سنجی نوزاد را به وقت خود انجام دهید تا در صورت وجود کوچک‌ترین نقص شنوایی، جلسات گفتار درمانی در اسرع وقت انجام شود و کودک یک زندگی راحت همانند سایر کودکان داشته باشد. در پایان دعوت می‌کنیم مطلب همه چیز در مورد شنوایی نوزادان؛ نگرانی‌ ها و راهکارها را نیز مطالعه کنید و فراموش نکنید که ما و همراهان بیا نی نی منتظر نظرات و تجربیات ارزشمند شما هستیم. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

   

  برگرفته از: pregnancybirthbaby و healthychildren


  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *