1400/10/28

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

برنامه غذایی مناسب برای ماه ششم بارداری

برنامه غذایی مناسب برای ماه ششم بارداری

برنامه غذایی ماه ششم بارداری

برنامه غذایی ماه ششم بارداری ، کدام غذاها را مصرف و از کدام اجتناب کنیم؟

ماه ششم، بدین معنی است که شما در معرض حالت تهوع هستید و گرسنگی شما ممکن است افزایش یابد، زیرا نوزاد نیاز به تغذیه بیشتر در این مرحله دارد پس ماه ششم دوران بارداری، ماه پر خوری است.

علاوه بر منظم خوردن، شما باید غذای سالم بخورید، نحوه تغذیه شما، نقش مهمی در رشد کودک بازی می کند پس، بهتر است از رژیم دوره ی ششم بارداری که در این بخش از بیا نی نی شرح داده شده است پیروی کنید و مواد مغذ ی را به کودک خود برسانید.

تغذیه ماه ششم بارداری

برنامه غذایی ماه ششم بارداری

ماه ششم از رژیم بارداری چه چیزی بخورید؟

خوردن مواد سالم در دوران بارداری بسیار مهم است، به ویژه اکنون که کودک شما به سرعت در حال رشد است همه چیزهایی که می خورید، به رشد کودک کمک می کند، بنابراین باید توجه بیشتری به رژیم غذایی روزانه خود داشته باشید.

قبل از این که رژیم غذایی زیر را دنبال کنید، به یاد داشته باشید که بدن هر زن، متفاوت است و ممکن است یک ماده ی غذایی برای شما مناسب و برای دیگری نباشد ، به یاد داشته باشید،که قبل از شروع هر گونه موارد ذکر شده رژیم غذایی را با پزشک خود بررسی کنید.همچنین، از آنچه که مشاور بهداشتی برای شما ممنوع کرده دوری کنید.

در اینجا برخی از مواد غذایی که در رژیم غذایی قرار میگیرند، را نام میبریم :

۱. پروتئین:

این مواد مغذی مهم، باید بخشی از رژیم غذایی روزانه شما باشد. با این حال، شما باید از ماهی های چرب و پوست آنها، و همچنین چربی گوشت اجتناب کنید. مصرف گوشت، به خصوص گوشت قرمز را کاهش دهید ، باید از موارد زیر استفاده کنید:

گوشت بدون چربی ، ماهی سفید؛ تخم مرغ، لوبیا سیاه و توفو ؛این غذاهای سرشار از پروتئین به بدن شما و فرزندتان کمک میکنند.

۲. کربوهیدرات:

مقداری کربوهیدرات در طول بارداری توصیه می شود اما به خاطر داشته باشید، که این بستگی به میزان وزن شما دارد ،باید از موارد زیر استفاده کنید:

سیب زمینی ؛ پاستا ؛ ذرت شیرین ؛ دانه ها و آجیل و جو ؛ این ها برخی از مواد غذایی هستند که غنی از “کربوهیدرات” و سالم هستند.

۳. سبزیجات:

مفید بودن سبزیجات برای کسی پوشیده نیست ، و در طول ششمین ماه حاملگی، بخش مهمی از رژیم غذایی شماست ، از موارد زیر استفاده کنید :

چغندرقند ؛ کلم ؛مارچوبه ؛ اسفناج ؛ هویج ؛ کدو حلوایی ؛ شلغم ؛ بادمجان ؛ لوبیا سبز و گوجه فرنگیها ؛ این سبزیجات خوشمزه یک دنیای خوب برای کودک و شما ایجاد میکند.

تغذیه ماه ششم دوران بارداری

در ماه ششم بارداری استفاده از سبزیجات را فراموش نکنید 

۴. میوه ها:

چیزی مثل میوه های تازه برای تازه کردن و احیای شما وجود ندارد ، بهترین غذا در دوران بارداری است ،از موارد زیر استفاده کنید:

موز ؛ انگور؛ کیوی ؛ سیب ؛ گلابی ها ؛ کلمانتین ؛ پرتقال ها که منبع عالی مواد مغذی در این میوه های خوشمزه ذخیره شده است و به رشد کودک شما کمک می کند.

۵. محصولات لبنی:

اگر قبل از بارداری از محصولات لبنی اجتناب کردید، اکنون بهترین زمان برای لذت بردن از آن است ، کلسیم که در آن وجود دارد، کمک می کند تا مطمئن شوید که استخوان های کودک شما قوی می شوند. اگر نگران بدست آوردن وزن بیش از حد هستید، می توانید محصولات لبنی کم چرب را انتخاب کنید شما لازم نیست ،نگران باشید زیرا اینها هنوز هم غنی از کلسیم و پروتئین هستند. با این وجود، اطمینان حاصل کنید که با پزشک خود مشورت کنید، زیرا بعضی از زنان در این مرحله، به لاکتوز حساس هستند، در حالی که بعضی از پزشکان ممکن است از شما بخواهند شیر مصرف نکنید.

موارد استفاده:ماست ؛ پنیر و شیر

۶. مایعات:

شما باید در طول این مرحله حاملگی، مقدار زیادی آب و آب میوه بنوشید. کارشناسان توصیه می کنند ۶ تا ۸ لیوان مایعات را مصرف کنید، تا مواد ضروری به کودک برسد آب میوه های تازه ،برای داشتن یک دوره ی حاملگی سالم و کودک سالم،و همچنین رساندن مواد مغذی لازم به بدن شما مفید هستند.

در رژیم بارداری ماه ششم از چه چیزی باید اجتناب شود؟

اغلب زنان ،به سراغ غذاهای ناسالم در دوره ی بارداری میروند ؛ خوردن بعضی از تنقلات به مقدار کم مشکلی ندارد، اما باید از بعضی غذاهای اصلی در دوره ی ششم بارداری اجتناب کرد. در اینجا برخی از غذاهایی که در حین بارداری مطلق هستند،بیان میکنیم :

۱. غذاهای دریایی خام:

شما ممکن است مشتاق خوردن سوشی باشید، اما به هر قیمتی از خوردن آن اجتناب کنید ؛ همانطور که ماهی خام، دارای سطح بالایی از متیل جیوه است، می تواند باعث بروز بیماری های خوراکی، مانند؛ لیستریوزیس شود ،که می تواند برای نوزاد شما خطرناک باشد.

نباید های ماه ششم بارداری

اجتناب از مواد دریایی نپخته در بارداری

۲. گوشت نپخته:

همیشه اطمینان حاصل کنید که گوشت کاملا بپزد، زیرا باکتری هایی که در بالا ذکر شد می توانند در گوشت هایی که کامل نپخته اند وجود داشته باشند. اگر گوشت را برای وعده غذایی انتخاب کرده اید، مراقب باشید که آن را به خوبی بپزید، تا بتوانید به راحتی آن را هضم کنید و همچنین از خطر ابتلا به لیسترویوز جلوگیری کنید ، سعی کنید از خوردن گوشت امتناع کنید.

۳. پنیر غیر پاستوریزه:

اجتناب از پنیر های نرم که پاستوریزه نیستند ،در طول حاملگی خود، به خصوص در ماه ششم ، باکتری هایی که باعث بیماری می شوند نیز، می توانند در این نوع پنیر حضور داشته باشند، بنابراین از رژیم غذایی خود حذف کنید.

۴. غذای تند:

زمان هایی وجود دارد، که می خواهید چیزی گرم و تند بخورید؛ با این حال، بهتر است از چیزی که بیش از حد تند است اجتناب کنید ، این ،باعث می شود که معده شما بسوزد و باعث ناراحتی شود. همچنین برای نوزاد مضر است .

۵. کافئین:

نیازی به گفتن نیست، بهتر است از نوشیدنی های کافئین دار؛ مانند قهوه و نوشابه های گازدار استفاده نکنید ، بهترین گزینه نوشیدن چای گیاهی است، زیرا به شما آرامش میدهد که دقیقا همان چیزی است که شما در حین بارداری نیاز دارید ،قبل از مصرف ،با پزشک خود مشورت کنید.

نکات تکمیلی :

  • به غیر از این غذاها، شما همچنین باید از مصرف دارو جلوگیری کنید ، اگر شرایطی دارید که نیاز به مصرف دارو دارید، با پزشک خود مشورت کنید و بعد از اطمینان، از آن استفاده کنید .
  • فقط داروها و مکمل های تجویز شده توسط پزشک، باید مصرف شود و برای تعیین اینکه آیا سایر داروهایی که مصرف می کنید برای نوزاد شما مفید یا مضر است با پزشک مشورت کنید.
  • از یک رژیم متعادل و سالم استفاده کنید، رژیمی که شامل مواد مغذی باشد ، اطمینان حاصل کنید که آنچه روزانه مصرف می کنید، برای رشد کودک سالم و مفید است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *