آشنایی با یک مدل سندروم‌داون که پیشرفت‌هایش نشان داد، ظاهر افراد مبنای مناسبی برای ارزیابی زیبایی هوش و استعدادشان نیست 
 مدتی پیش عکسی از دختر جوان، زیبا و مبتلا به سندروم‌داون را روی جلد نشریه‌ ووگ ایتالیا دیدم. نام او الی گلداشتاین بود و تصویرش بیشترین بازخورد مثبت را در میان تمام پست‌های اینستاگرام برند گوچی داشت. همان‌طور که می‌دانیم در صنعت مد، معیارها توسط مدل‌هایی با ویژگی‌های منحصر به فرد تعیین می‌شود. کارن سیمایو، یک کارشناس معروف مد در یادداشتی تحت عنوان «۱۰ سوپر مدلیست که نگاه ما را به زیبایی تغییر دادند»، نوشته ‌است: «افرادی که توانستند به‌رغم تعاریف جاافتاده از زیبایی، راه‌شان را در این تجارت انتخابی باز کنند، تنوع را بیشتر و استانداردهای سخت‌گیرانه‌ این حوزه را  متعادل‌تر کردند». در ستون بانوان امروز، چند نکته در همین باره مطرح خواهد شد.
   مسائل تاثیرگذار بر خودکارآمدی زنان سندروم‌داون
نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان می‌دهد شرکت در برنامه‌های اجتماعی نقش موثری بر سلامت روانی و اجتماعی افراد کم‌توان ذهنی دارد. فعالیت در حوزه‌های هنری، ورزشی و اجتماعی می‌تواند حس خودکارآمدی اجتماعی را در این افراد افزایش دهد و از وابستگی‌شان به خانواده بکاهد. کارآمدی احساس شایستگی و کفایت در کنار آمدن با زندگی است. خودکارآمدی تا حدی مستقل از توانایی‌های واقعی فرد است و طبق تعاریف اثبات شده زمانی‌که توانایی بالا و خودکارآمدی پایین است، احتمال کمی وجود دارد که کار نتیجه موفقیت‌آمیزی داشته باشد. در همین زمینه مقاله‌ای با هدف بررسی اثر شرکت در برنامه‌های المپیک ویژه بر خودکارآمدی زنان سندروم‌داون هم نتایجی را آشکار کرد که طبق آن پذیرش اجتماعی ناشی از کسب جایگاه اجتماعی می‌تواند  باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد کم توان ذهنی شود و حس مثبت ناشی از آن، آثار منفی مقایسه با افراد سالم را در آن‌ها خنثی کند.
   اتفاقی که درخشش این افراد آن را ثابت کرد
بعضی افراد کم توان ذهنی باوجود تمامی مشکلات ناشی از معلولیت که در مهارت‌های اجتماعی مثل برقراری ارتباط با همسن و سالان، مشکلات روانی ناشی از فقدان آمادگی جسمانی، چاقی و … دچارش هستند اجازه ندادند تقسیم سلولی غیرطبیعی مسیر شکوفایی استعداد‌شان را تحت تاثیر قرار دهد. درخشش افراد به‌رغم تفاوت‌هایشان ثابت کرد تنوع افراد مبنای مناسبی برای ارزیابی زیبایی، هوش و استعدادشان نیست. امروزه تصویر درخشش این دختران در عرصه‌های مختلف که تعدادشان کم هم نیست تعاریف جهانی زیبایی را تحت تاثیر قرار داده و بی‌راه نیست به مادلین استوارت ۲۵ ساله لقب «تغییر دهنده بازی» را بدهند. او که کارش را در سال ۲۰۱۵ در حوزه مدلینگ شروع کرده در هفته  مد نیویورک ظاهر شده و دو سال است که برند مد خود را راه اندازی کرده‌است.
نویسنده : مهدیس مرادیان | روزنامه‌نگار