1400/09/12

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

مضرات تماشای زیاد تلویزیون برای کودکان

مضرات تماشای زیاد تلویزیون برای کودکان

تماشای زیاد تلویزیون

تماشای زیاد تلویزیون توسط کودکان مضر است

همواره پزشکان توصیه می کنند که کودکان زیر دو سال نباید تلویزیون تماشا کنند و کودکان بزرگ تر از دو سال باید حداکثر روزی دو ساعت تلویزیون تماشا کنند . بنابراین تماشای زیاد تلویزیون در کودکان آنها را در آینده با مشکلاتی روبرو می کند که در این مطلب درباره آن توضیحاتی ارائه می کنیم.

عوارض تماشای زیاد تلویزیون در کودکان

محققان در جدیدترین تحقیقاتی که در خصوص کودکان داشته اند، متوجه شده اند تماشای بیش از حد تلویزیون در سن دو سالگی، می تواند بر عادات غلط غذایی در ۱۳ سالگی تاثیر گذار باشد و موجب ایجاد مشکلات تغذیه ای در آن ها شود. 
محققان علوم پزشکی در دانشگاه مونترال کانادا اعلام کردند کودکان دو ساله که بیش از حد تلویزیون تماشا می کنند در بزرگسالی، بیشتر از دیگران به مشکلات تغذیه ای دچار می شوند و عملکرد آنها در مدرسه نیز بسیار ضعیف تر خواهد بود .
دکتر ایزابل سیموناتو و همکارانش تحت سرپرستی پروفسو لیند پاگانی در مقاله ای که نتایج آن در شماره اخیر نشریه طب پیشگیری Preventive Medicine منتشر شد اعلام کردند پرونده نزدیک به دو هزار پسر و دختر اهل کبک را که بین سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ به دنیا آمده بودند مورد بررسی قرار داده اند .

تماشای زیاد تلویزیون

آشنایی با خطرات تماشای زیاد تلویزیون توسط کودکان

این کودکان از سه تا پنج ماهگی مورد بررسی قرار گرفته بودند و در دو سالگی، والدین آنها میزان تماشای تلویزیون را گزارش کرده بودند و در سن ۱۳ سالگی نیز عادات روزانه و وضعیت موفقیت آنها در مدرسه مورد مطالعه قرار گرفته بود .
دکتر پاگانی می گوید در زمان این کودکان، استفاده از گوشی های هوشمند هنوز رایج نبود و تلویزیون به شدت رواج داشت. تماشای تلویزیون از نظر جسمی و روحی، از رفتارهای سالخوردگی محسوب می شود زیرا به تلاش مضاعف نیاز ندارد .
محققان دریافتند به ازای هر یک ساعت تماشای اضافی تلویزیون در سن دو سالگی، به میزان هشت درصد به عادات غلط غذایی در ۱۳ سالگی افزوده می شود .این عادات شامل تغذیه فست فود، گوشت فراوری شده، نوشابه های گازدار، نوشیدنی های میوه مصنوعی، نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی انرژی زا، اسنک های شور و دسرها است .همچنین هر یک ساعت افزایش تماشای تلویزیون به کاهش ۱۰ درصدی صبحانه خوردن می انجامد .

چند راهکار برای والدین برای محدود کردن زمان تماشای تلویزیون

کودک خود را وادار کنید تا برنامه های تلویزیونی محدودی را تماشا کند

این بدین معنی است که با کودک خود درباره برنامه هایی که می خواهد تماشا کند، صحبت کنید و برای آن ها برنامه ریزی کنید و زمانی که برنامه تمام شد، تلویزیون را خاموش کنید. نل مینو، نویسنده و مادر دو نوجوان می گوید:«بهتر است تلویزیون را برای برنامه خاصی روشن کنید، نه این که ابتدا روشن کنید سپس به دنبال برنامه ای برای تماشا بگردید.»

تماشای زیاد تلویزیون

باخطرات تماشای زیاد تلویزیون توسط کودکان آشنا شوید

تماشای تلویزیون را غیر قانونی کنید

بیشتر اوقات تلویزیون تبدیل به پس زمینه ای در زندگی افراد می شود، برای مثال زمانی که کودکان در اتاق شان در حال بازی هستند، مادران آشپزی می کنند یا کل اعضای خانواده در حال خوردن غذا هستند، تلویزیون همچنان روشن است. سوزان کرنس گیفورد، مادر دو فرزند از نیوجرسی، می گوید:«ما عمدا تلویزیون را در طبقه اول خانه مان نگذاشته ایم. در این شرایط هر کسی برای تماشای تلویزیون مجبور است به طبقه زیرین یا اتاق برود.»

قرار دادن تلویزیون در یک گنجه بسته نیز عادات تماشای آن را کاهش می دهد. بهتر است کنترل آن در دسترس نباشد تا کودکان تمایلی به تعویض کانال و گشت و گذار در آن نداشته باشند. کارشناسان با این نظر موافق اند که تلویزیون را نباید در اتاق کودکان قرار داد.

از گذاشتن محدودیت هر روزه برای کودک تان اجتناب کنید

این موضوع به نظر غیر منظقی می آید اما به طور شگفت انگیزی تاثیرگذار است. گیفورد می گوید:«کودکم بعضی روزها تلویزیون تماشا می کند در حالی که بعضی روزها اصلا نمی بیند. اگر به آن ها بگویم که می توانند یک ساعت در روز تلویزیون ببینند، آن ها هر کاری که بتوانند انجام می دهند تا در آن زمان تلویزیون ببینند.»

در زمان هایی که کودک تان در حال تماشای تلویزیون است، به این نکته توجه کنید که طبق نظر کارشناسان ۲ ساعت تماشای تلویزیون در روز برای کودکان ۲ ساله یا بزرگ تر زیاد است. (متخصصان کودک در آکادمی آمریکایی به کودکان زیر ۲ سال تماشای تلویزیون را پیشنهاد نمی کنند.)

شاید شما نیز مانند گیفورد بخواهید تا کودک تان برای تماشای برنامه ای خاص پیش شما بیاید و دلیل آن را توضیح دهد. در این زمان به او گوشزد کنید که بیشترین زمان ممکن برای تماشای آن چقدر است. این روش به کودکان خواهد فهماند که تماشای تلویزیون محدودیت دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *