استفاده از کره مو یکی از روشهای مناسب برای روتین مراقبتی موهای خشک و شکننده است که حالت وزی پیدا کرده اند.
یکی از روشهای مراقبت از موهای فر و خشک یا موهای شکننده و مستعد آسیب و وز شدن استفاده از کره مو است. کره مو یک محصول حالت دهنده مو است که از ترکیب کره و روغن ایجاد می شود و به موهای خشک رطوبت رسانده و باعث درخشان شدن موها می شود. 
کره مو مناسب موهای ضعیف ، خشک و آسیب دیده است و به تامین رطوبت مورد نیاز ساقه مو کمک میکند و موها را نرم و بدون وز نگه می دارد و مانع ا ز شکستگی و موخوره می شود. کره مو رطوبت را در تارهای مو به دام می اندازد و مانع از آسیب دیدن ساقه مو می شود و یک روتین مناسب برای مراقبت از موهای خشک و شکننده است. 
کره مو معمولا ترکیبی از کره انبه ، کره کاکائو ، شی باتر ، روغن کرچک ، روغن آووکادو ، روغن نارگیل و غیره است. 
کره مو چیست؟
کره مو مرطوب کننده و تغذیه کننده است و ترکیبی از روغن ها و چربی های طبیعی مشتق شده از گیاهان است، رایج ترین چربی های گیاهی مورد استفاده از کره مو، کره کاکائو و شی باتر به همراه روغن نارگیل ، روغن شاهدانه ، روغن کرچک ، روغن بادام ، روغن آووکادو و  است. 
ترکیب کره و روغن های گیاهی به طور همزمان ترکیبی مغذی و آبرسان می شود که موها را عمیقا تغذیه می کند و رطوبت را به عمق ساقه موها می رساند.

کره مو برای چه کسانی مناسب است؟
کره مو را میتوانید برای انواع مو به خصوص موهای دکلره و رنگ شده که نیاز به رطوبت رسانی عمقی دارند استفاده کنید.
متناسب با سلیقه شخصیتان میتوانید از  کره مو برای حالت دادن موها استفاده کنید ولی از آنجا که چربی کره زیاد است ، برای افرادی که موهایشان خشک است مناسب تر است.
افرادی که موهای زیر را دارند بهترین گزینه برای استفاده از کره مو هستند :
– موهای مجعد و فرفری
– موهایی که تخلخل بالایی دارند.
– موهای خیلی ضخیم و سفت 
– موهای خشک
– موهای شکننده و آسیب دیده
– موهایی که موخوره دارند.

روش استفاده از کره مو
از کره مو میتوانید متناسب با هدف و انتخاب خودتان به روشهای مختلف استفاده کنید از جمله :
ماسک کره مو قبل از شامپو :  اگر میخواهید به رشد موها و براق تر شدن موها کمک کنید ، مقداری از کره مو را متناسب با اندازه طول موها روی پوست سر و ساقه موها بزنید و یک ساعت صبر کنید سپس موهایتان را با شامپو بشویید. 
استفاده از کره مو بعد از حمام : بعد از خارج شدن از حمام ، آب موها را بگیرید و از کره مو به عنوان نرم کننده استفاده کنید . کافیست به اندازه یک نخد از کره مو برداشته و کف دست بکشید تا گرم شود و سپس روی موها بکشید . از نوک موها شروع کنید و به سمت بالای موها بروید ، مراقب باشید که موها را بیش از اندازه چرب نکنید. استفاده از کره مو به عنوان نرم کننده به صورت منظم باعث از بین رفتتن وزی موها می شود. 
استفاده از کره مو به عنوان نرم کننده :  برای ترمیم موهای خشک بدون این چربی کره روی موها بماند قبل از حمام موها را مرطوب کنید و انتهای موها و ساقه مو را با کره مو چرب کنید سپس به مدت نیم ساعت صبر کنید و موها را با شامپو بشویید. در این حالت دیگر نیازی به استفاده از نرم کننده نخواهید داشت. 

 

نکات لازم برای استفاده از کره مو
استفاده بیش از اندازه از کره مو باعث می شود موهایتان حالت چرب پیدا کنند. 
اگر موخوره دارید میتوانید از کره مو روی نوک موها استفاده کنید تا مانع از بروز موخوره شود. 
اگر پوست سر خشکی دارید میتوانید از کره مو علاوه بر ساقه موها روی پوست سر هم استفاده کنید.
کره مو را فقط روی موهای تمیز بزنید در غیر اینصورت باعث تجمع چربی و ریزش موها می شود. 
از کره مو برای صاف کردن موها استفاده نکنید چرا که باعث چسبندگی زیاد موها می شود. 
کره مو را با مواد دیگر ترکیب نکنید. 
از کره مو همزمان با دیگر محصولات شیمیایی استفاده نکنید.

روش تهیه کره مو خانگی
برای تهیه کره موی خانگی میتوانید از ترکیبات کاملا طبیعی که در دسترس همه هستند استفاده نمایید برای تهیه کره مو خانگی میتوانید مواد زیر را با هم مخلوط نمایید. 
نصف لیوان شی باتر یا کره کاکائو یا کره انبه
۲ قاشق چای خوری روغن شاهدانه
۲ قاشق چای خوری روغن نارگیل
۲ قاشق چای خوری روغن کرچک
۵ – ۶ قطره اسانس لاوندر یا اسانس نعنا یا اسانس رزماری
تمام مواد را با هم مخلوط کنید و روی حرارت غیر مستقیم بگذارید تا کره ذوب شود و سپس به مدت ۵ – ۷ دقیقه کناری بگذارید تا حالت کرمی پیدا کند و ترکیب آماده شده را داخل شیشه بریزید. 
از این کره خانگی میتوانید به مدت ۳ ماه استفاده کنید.