1402/12/02

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

اهمیت شستن دست ها در خانم های باردار

اهمیت شستن دست ها در خانم های باردار

شستن دست ها

آموزش شستن دست ها به کودکان

افراد می توانند با عمل ساده ای مانند شستن دست ها، به میزان قابل ملاحظه ای احتمال ابتلا به بیماری را کاهش دهند. بیش از صد سال پیش، دکتر زمل وایز برای اولین بار نشان داد که شستن دست ها از گسترش بیماری جلوگیری می کند. شستن دست ها می تواند سالانه یک میلیون کودک را در جهان از مرگ نجات دهد. ۵هزار کودک زیر پنج سال در جهان روزانه در اثر بیماری های اسهال جان خود را از دست می دهند.

اگر شستن دست ها با صابون به یک عادت دایمی تبدیل شود، می تواند بیش از هر واکسن دیگر جان انسان ها را نجات دهد.

خیلی از شما و کودکان تان در طول روز بار ها وسایل مختلف را لمس می کنید یا اگر با وسایل تقلیه از جمله مترو، اتوبوس و تاکسی رفت و آمد می کنید، حتما با خیال راحت با دست تان میله ها و دستگیره ها را می گیرید.

در صورتی که همین تماس های روزانه که بی اهمیت به نظر می رسند ممکن است باعث انتقال بیماری های جدی به شما، فرزند تان و دیگران شود. به همین دلیل ما به ضرورت شستن دست ها پرداخته ایم.

بسیاری از بیماری های ویروسی به دلیل نشستن دست ها به شما و دیگران منتقل می شوند مخصوصا حالا که رفته رفته به فصل پاییز نزدیک می شویم و شاهد انواع سرماخوردگی ها و ویروس های مختلف خواهیم بود.

همچنین شستن دست ها برای خانم های باردار که در وضعیت خاصی هستند بسیار مهم است چون در صورتی که به بیماری های ویروسی مبتلا شوند مجبور می شوند روز های سختی را تا بهبود بیماری پشت سر بگذارند.

 شستن دست ها

شستن دست ها از انتقال بسیاری از ویروس ها جلوگیری میکند

اهمیت شستن دستها در بارداری

خانم های باردار و غیر باردار باید قبل از غذا درست کردن، بعد از رفتن به دستشویی، عوض کردن پوشک بچه، جا به جا کردن کیسه زباله و تماس دست با انواع سطوحی که گرد و خاک دارند یا آلوده هستند باید دست شان را بشورند. همچنین آنها باید بعد از حضور در اماکن عمومی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی و همچنین بعد از هر بار عطسه و سرفه دستان خود را خوب بشورند.

بهتر است مادران دست های نوزاد شان را هم در این مواقع بشورند یا اگر فرزندشان به سنی رسیده که خود می تواند دست هایش را بشورد، شستن دست ها را در موقعیت های مختلف به او آموزش بدهند.

بسیاری از بیماری های ویروسی خطرناک با رعایت نکردن کوچک ترین مسائل بهداشتی مانند همین نشستن دست ها اتفاق می افتند.

شستن دست ها

روش درست شستن دست ها

روش درست شستن دست ها

باید بدانید که برای شستن دست ها تنها استفاده از صابون یا مایع دستشویی کافی نیست و روش درست شستن بسیار مهم است. به همین دلیل برای شروع شستن دست ها ابتدا باید آنها را خیس و صابونی کنید سپس کف دست ها را به هم بمالید.

لای انگشتان را از قسمت پشت دست شسته و سپس ‏انگشتان را از رو به رو بشورید. نوک انگشتان تان را در هم گره کنید و بعد از شستشوی آنها، شست ها را هم جداگانه و و دقیق بشورید. خطوط کف دست ها را با نوک انگشتان و دور مچ هر دو دست را خوب بشورید و دست ها ی تان را با یک دستمال تمیز خشک کنید. در نهایت با همان دستمال شیر آب را ببندید و آن را در سطل آشغال بیندازید.

نکاتی که باید در شستن دست ها رعایت کنید

۱. بنابر یک باور اشتباه بسیاری از مردم تصور می کنند اگر از آب گرم برای شستن دست های شان استفاده کنند، جرم های دست شان از بین می رود. در صورتی که استفاده مداوم از آب گرم برای شستن دست ها باعث بالا رفتن حساسیت پوست و آسیب آن می شود. بنابر این برای شستن دست های تان تنها از آب گرم استفاده نکنید.

۲. تحقیقات اخیر نشان داده اند که کارکرد صابون های آنتی باکتریال مانند صابون معمولی و آب است. همچنین صابون های آنتی باکتریال باعث بروز مشکلات تیروئیدی، حساسیت، اضافه وزن و تضعیف کارکردهای عضلانی بدن می شوند. پس بهتر است دور این صابون ها را خط قرمز بکشید!

۳. برند های صابونی را انتخاب کنید که امتحان خود را پس داده اند البته اگر به آنها حساسیت نشان ندهید.

۴. استفاده از ژل های ضد عفونی تنها در شرایط اضطراری که آب و صابون در دسترس ندارید مشکلی ندارد.

۵. اگر از آن دسته از افرادی هستید که دست های تان را در یک چشم به هم زدن می شورید باید بگوییم که اشتباه می کنید. چون بعد از کف کردن دست ها تازه مراحل اصلی شستشو شروع می شود و شما باید به خوبی تمام سطح و کف دست، لای انگشتان و زیر ناخن های تان را بشورید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *