1403/02/31

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

تمام آنچه که باید درباره مراقبت از واژن بعد از زایمان بدانید

تمام آنچه که باید درباره مراقبت از واژن بعد از زایمان بدانید

بعد از این‌که زایمان خود را انجام دادید؛ حتما باید به دستورات پزشک درباره مراقبت از واژن بعد از زایمان توجه کنید؛ در این مواقع اگر این نکات را رعایت کنید؛ درد، ناراحتی، خونریزی و ترشحات غیرطبیعی از واژن کاهش خواهد یافت. در نتیجه شما کم‌ترین میزان ناراحتی جسمی را در طول روز و زندگی زناشویی خود خواهید داشت.

تمام آنچه که باید درباره مراقبت از واژن بعد از زایمان بدانید

بعد از این که زایمان کردید و نوزاد خود را به دنیا آوردید؛ مراقبت‌های مهم و لازم از وازن بعد زایمان را باید بلد باشید؛ در غیر این صورت ممکن است؛ دچار درد یا خونریزی شوید؛ همچنین ترشحات بدبویی از بدن‌تان خارج شود؛ برای این‌که دچار این مشکلات نشوید؛ باید حتما این روش‌های صحیح مراقبتی را بشناسید؛ همچنین بدانید که واژن شما بعد از زایمان طبیعی و سزارین، چه تغییراتی می‌کند؛ باید چه انتظاراتی از بدن خود داشته باشید. در غیر این صورت باید با تبعات زایمان و اثر آن بر واژن خود، کنار بیائید. همچنین دقت داشته باشید که این تغییرات از نظر جسمی و روحی می‌توانند، زندگی مشترک شما را تحت تاثیر قرار دهند. دقت داشته باشید. 
در این مطلب می‌خوانید:
 • درد وازن بعد از زایمان
 • ترشحات بعد زایمان 
 • انقباضات بعد زایمان  

مراقبت از واژن به دلیل درد شدید بعد زایمان 

در صورتی‌که در حین زایمان طبیعی، کمی از بافت دهانه واژن پاره شود یا پزشک بخشی از این ناحیه را برش بزند که بتوانید؛ راحت‌تر فرزند خود را به دنیا بیاورید؛ باید توجه کنید که ناحیه واژن شما تا چند هفته درد خواهد داشت. از طرفی اگر این پارگی و برش‌ها، خیلی عمیق و گسترده باشند؛ ممکن است، مدت خیلی زیادی درد را همراه داشته باشید.

راه‌های مقابله با درد واژن بعد زایمان 

برای مقابله با درد پارگی واژن در دوران بعد زایمان می‌توانید این کارها را انجام دهید:

 • روی یک بالش یا حلقه بالشتکی بنشینید.
 • ناحیه واژن را با یک کیسه یخ خنک کنید .
 • یک پد ژلی یخ را بین نوار بهداشتی و ناحیه بین دهانه واژن و مقعد (پرینه) قرار دهید.
 • هنگام دفع ادرار از یک بطری فشاری آب تمیز جوشیده و ولرم‌شده برای ریختن آب روی پرینه واژن استفاده کنید.
 • به مدت ۵ دقیقه در یک حمام آب گرم بنشینید تا واژن و مقعد‌تان التیام یابد. 
 • برای برخی خانم‌ها نشستن در آب سرد، هم التیام‌بخش است.
 • یک مسکن بدون نیاز به نسخه مصرف کنید.
 • اگر پزشک متخصص زنان معالج‌تان اجازه داد؛ از اسپری یا کرم بی‌حس کننده درد هم استفاده کنید.
 •  غذاهای یبوست‌آور نخورید. 
 • در طول روز غذاهای پرفیبر و ملین استفاده کنید که شکم‌تان روان شود.

در صورتی‌که این مراقبت‌های مفید واژن برای‌تان فایده‌ای نداشت؛ می‌توانید برای مشاوره و بررسی شرایط ناحیه واژن، نزد یک جراح پلاستیک هم بروید.

راه‌های مقابله با درد واژن بعد زایمان 

مقابله با ترشجان واژن بعد زایمان 

یکی دیگر از قدم‌ها مراقبت از واژن بعد زایمان، کاهش و مقابله با ترشحات واژن است. واژن بافتی است که مخاط فراوانی ترشح می‌کند؛ در نتیجه باید در روزهای بعد زایمان، دقت کنید که این شرایط، تا چند هفته با شما خواهد بود:
 • خونریزی آبکی
 • ترشح غشاهای در حال دفع 
این ترشحات در روزهای اول پررنگ و غلیظ هستند اما با گذشت چند هفته، کم‌کم، رقیق و کم‌رنگ می‌شوند. رنگ تمام این ترشحات به تدریج، از قهوه ای مایل به صورتی به سفید مایل به زرد تغییر می‌کند.

ترشحات خطرناک واژن بعد زایمان

 در صورتی‌که ترشحات شما با شدت خارج می‌شوند و نوار بهداشتی را در کمتر از یک ساعت خیس می‌کنند؛ خصوصا اگر درد لگن هم دارید؛ باید حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان خود، تماس بگیرید. 
 
ترشحات خطرناک واژن بعد زایمان

انقباضات واژن بعد از زایمان  

ممکن است  هنگام مراقبت‌های واژن بعد از زایمان، گهگاهی، دچار انقباض‌هایی شوید که شبیه درد قاعدگی باشند. این انقباض‍ها طبیعی هستند و برای کاهش خونریزی بعد از زایمان در بدن ایجاد می‌شوند. از طرفی بعد شیردادن به نوزاد خود ممکن است؛ باز هم دچار دردهایی شوید؛ این دردها به دلیل ترشح هورمون اکسی توکسین هستند. برای مراقبت و مقابله با این دردها می‌توانید از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید. البته اگر شیر می‌دهید؛ مصرف این مشکن‌ها هم صحیح نیست. 

بی‌اختیاری ادرار بعد زایمان 

بعد از این‌که فرزند خود را به دنیا آوردید؛ به دلیل فشارهایی که در ناحیه واژن به بدن‌تان وارد شده سات؛ ممکن است عضلات ناحیه کف لگن‌تان که سه بخش رحم، مثانه و راست روده را نگاه می‌دارند؛ کشیده شوند یا آسیب ببینند. به همین دلیل هنگام سرفه، خندیدن یا عطسه کردن، ممکن است مقداری ادرار از بدن‌تان خارج شود. برای مراقبت از این وضعیت بعد زایمان، باید حتما در لباس زیر خود نوار بهداشتی بگذارید؛ همچنین این حرکات تمرینی را انجام دهید: 

تصور کنید روی یک توپ نشسته‌اید؛ می‌خواهید با عضلات واژن خود این توپ را بردارید؛ این تمرین را باید ۱۰-۱۵ بار پشت هم انجام دهید؛ هر بار هم ۳ ثانیه این کار را طول دهید.

تمام آنچه که باید درباره مراقبت از واژن بعد از زایمان بدانید

جمع‌بندی

بعد از این‌که زایمان خود را انجام دادید؛ حتما لازم است که برای مراقبت از واژن، نکات مهمی را بدانید که هم درد کمتری را تحمل کنید هم بتوانید ترشحات بدبو و زیاد ناشی از بهبود بافت رحم را به خوبی کاهش دهید. در این میان نباید سرخود از داروهایی که اطرافیان به شما تحمیل می‌کنند؛ استفاده کنید؛ همچنین باید بهداشت لباس زیر خود را هم رعایت کنید. 

مطلب پیشنهادی: راهنمای کامل لیفت و تنگ کردن واژن با نخ


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *