1402/12/08

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

دلایل هوس های غذایی یا همان ویار در بارداری

دلایل هوس های غذایی یا همان ویار در بارداری

هوس های غذایی

هوس های غذایی در بارداری

هوس های غذایی، یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است که بیشتر مادران تجربه اش می کنند. البته ویار انواع مختلفی دارد ولی معمولا از الگوی خاصی پیروی می کند و راه حل های مشخصی هم دارد. منظور از ویار در این جا، دو نوع حالت مختلف در دوران بارداری است. مفهوم اولی ، همان تمایلات مادر به خوردن مواد غذایی و غیرغذایی در دوران بارداری است که همه تا حدی با این حالت از ویار آشنا هستند:”مثلا مادر گاهی میل زیادی به خوردن ترشی، قره قوروت و لواشک دارد و گاهی تمایل به خوراکی های شیرین. البته خوردن این مواد غذایی در حدی که تعادل تغذیه ای زن باردار را به هم نزند، اشکالی ندارد. اما بعضی اوقات مادران باردار همین مواد غذایی بی ضرر را آن قدر زیاد مصرف می کنند که تعادل غذایی شان به هم می خورد و این رفتار مضری است که اصلا توصیه نمی شود .”

 

هوس های غذایی

ویار در بارداری

بدنتان می خواهد چیزی بگوید

نوع غذایی که شما دوست دارید جنسیت کودکتان را نشان می دهد. البته این موضوع استناد علمی ندارد و بر اساس تجربیات گذشتگان گفته می شود. زنانی که میل به چیزهای شیرین دارند، مانند شکلات، آب نبات، لبنیات به خصوص شیر، احتمالاً دختر خواهند داشت. زنانی که بیشتر غذاهای شور، تند یا ترش می خواهند پسردار هستند.

زیاد گرمتان می شود

بهترین راه خنک کردن بدن خوردن چیزی تند است. به همین دلیل بسیاری از زنان باردار میل به غذاهای تند دارند. خوردن غذاهای تند باعث می شود شما عرق کنید که در نهایت منجر به خنک شدن بدن خواهد شد. بر این اساس است که می بینید در گرم ترین شهرها بیشتر افراد غذاهای تند می خورند.

کودکتان کمی تنوع می خواهد

این مطلب نیز ریشه ی علمی ندارد. برخی افراد معتقدند در مورد میل به خوردن غذاهای ترش مانند لیمو یا غذاهای شور مانند خیار شور بدن مواد غذایی را دریافت می کند که کودک به آن نیاز دارد. به همین دلیل است گاه زنان باردار هوس خوردن ترکیب های غذایی عجیبی را دارند.

کمبود مواد غذایی دارید

برخی زنان باردار میل به خوردن مواد غیرخوراکی مانند سنگ، خاک یا کاغذ پیدا می کنند. علت این مشکل اغلب کمبود آهن است. مصرف چیزهایی مانند خاک می تواند برای هردو مادر و کودک مضر باشد، بنابراین اگر دیدید میل به مواد غیرخوراکی دارید باید حتماً با پزشکتان صحبت کنید.

 

هوس های غذایی

ویار در بارداری 

شاید کم خونید

 مشابه مورد قبل برخی زنانی در بارداری میل به خوردن یخ پیدا می کنند. اما به اعتقاد برخی علت آن کمبود آهن است. خوردن یخ به خاطر کمبود آهن شاید کمی عجیب به نظر برسد – خصوصاً که بیشتر افراد کم خونی را با احساس سرما همراه می دانند. علائم کمبود آهن و کم خونی عبارت اند از خستگی، بی حالی، التهاب زبان و میل به خوردن مواد غیرخوراکی مانند یخ. اما چرا یخ؟ گفته می شود یخ کمک می کند التهاب و تورم در زبان کاهش یابد و همچنین ترد است.

هورمون هایتان تغییر کرده اند

بارداری باعث بالا پایین رفتن زیاد هورمون ها می شود. دانشمندان معتقدند پروتئین های نوروپپتید یا NPY، آمینواسیدی که توسط نورون ها در سیستم عصبی برای افزایش اشتها تولید می شود، ممکن است عامل زیادشدن میل غذایی شما در بارداری باشد.

شاید بدن به امگا۳ نیاز دارد

برخی زنان در بارداری میل به ماهی و دیگر غذاهای دریایی دارند. پاسخ ساده است:بدن شما شاید کمبود اسیدهای چرب امگا۳ دارد. این یک کمبود غذایی رایج است، خصوصاً در بین زنان باردار. البته مراقب جیوهی ماهی ها باشید. جیوه یک فلز سنگین سمی است که از طریق آلودگی آب در بدن ماهی جمع می شود. ماهی هایی که بیشتر عمر کرده و بیشتر در زنجیره ی غذایی هستند، مانند کوسه ماهی، مقدار جیوهی بیشتری دارند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *