1402/12/02

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

راهنمای انتخاب مدرسه خوب؛ ۱۳ ویژگی مدرسه مطلوب از دید کارشناسان

راهنمای انتخاب مدرسه خوب؛ ۱۳ ویژگی مدرسه مطلوب از دید کارشناسان

انتخاب مدرسه خوب به عوامل بسیاری همچون محل زندگی، ارزش‌های فردی و تمایلات کودک بستگی دارد. اما ویژگی‌های یک مدرسه مطلوب چیست؟

 

راهنمای انتخاب مدرسه خوب ، 13 ویژگی مدرسه مطلوب از دید کارشناسان
بیا نی نی | دسته مادر و کودک – فصل تابستان در راه است و تصمیم‌گیری درباره انتخاب مدرسه خوب برای فرزندان، دغدغه بیشتر پدر و مادرهاست. انتخاب مدرسه خوب بستگی به محل زندگی، ارزش‌های شخصی، نیاز‌های فرزند شما، ویژگی‌های خاص برخی مدارس و موارد دیگر دارد.
تصمیم گیری و انتخاب مدرسه خوب برای فرزند شما بسیار شخصی و دشوار است. بیشتر پدر و مادر‌ها در هنگام تصمیم‌گیری دچار استرس و عدم توانایی در تصمیم گیری می‌شوند.
برای برخی از پدر و مادرها، تصمیم‌گیری بسیار ساده است. فرزندانشان را به نزدیک‌ترین مدرسه دولتی می‌فرستند. اما پدر و مادر‌هایی که می‌خواهند در مدارس دولتی دیگر (مدارس خارج از محدوده) یا مدارس غیرانتفاعی ثبت نام کنند، عوامل بسیاری را برای انتخاب مدرسه خوب در نظر می‌گیرند.

راهنمای انتخاب مدرسه خوب

پیش از انتخاب مدرسه، در مورد شخصیت، نقاط قوت، نیاز‌ها و علاقه‌مندی‌های فرزندتان بیاندیشید. همچنین به تطابق فرهنگی و ارزشی میان مدارس با ارزش‌های خانوادگی فکر کنید.

ارزش‌های شخصی

 • مدارس دولتی ترجیح می‌دهید یا خصوصی؟ امکانات هر یک را در نظر بگیرید.
 • آیا می‌خواهید فرزندتان به همان مدرسه‌ای که خواهر یا برادرش هستند برود یا ترجیح می‌دهید تجربه جدیدی داشته باشد؟
 • آیا می‌خواهید فرزندتان تحصیلات دینی و عقیدتی خاصی داشته باشد؟

ملاحظات عملی

 • مسایلی مانند مکان مدرسه، هزینه یا مشکلات رفت و آمد و دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی (مانند اتوبوس و مترو) چه تاثیری بر شما و فرزندتان می‌گذارند؟
 • دوستان فرزندتان به کدام مدرسه می‌روند؟
 • آیا نیاز دارید که پیش یا پس از ساعت مدرسه، فرزندتان برای مدتی در مدرسه بماند؟

ویژگی‌های مدرسه

 • فضای مدرسه کوچک است یا بزرگ؟ چه اندازه‌ای برای فرزندتان مناسب است؟
 • آیا امکانات مورد نیاز برای یادگیری فرزندتان مانند زمین بازی، کتابخانه، برنامه‌های هنری و ورزشی وجود دارد؟
 • آیا مدرسه در سال‌های گذشته نتایج تحصیلی قابل قبولی از دید شما داشته است؟ عملکرد آن در زمینه‌های دیگر مانند هنر، ورزش یا مشارکت اجتماعی چگونه بوده است؟

ارتباط میان خانه و مدرسه

 • چه فرصت‌هایی برای مشارکت خانواده با مدرسه وجود دارد؟ چگونه بین خانه و مدرسه ارتباط برقرار می‌شود؟
 • مدرسه چه ارتباطی با جامعه محلی دارد؟

 

راهنمای انتخاب مدرسه خوب ، 13 ویژگی مدرسه مطلوب از دید کارشناسان

ویژگی‌های یک مدرسه مطلوب از دید کارشناسان

توصیه کارشناسان حوزه آموزش در انتخاب مدرسه به شرح زیر است:
 1. کمال گرا نباشید. هیچ مدرسه‌ای تمام ایده آل‌های ذهنی شما را برآورده نمی‌کند. از سویی دیگر نگاه شما به روش تربیتی مدارس نیز به مرور زمان تغییر خواهد کرد، صلب نباشید.
  همچنین در نظر داشته باشید که کادر مدرسه نیز انسان‌هایی مانند ما و شما هستند و در معرض تغییرات فکری، عقیدتی و روانی قرار دارند.
 2. ساعت تعطیلی مدرسه، نحوه خروج دانش آموزان را مشاهده کنید. بیرون از مدرسه مورد نظرتان، گوشه‌ای بایستید و خروج دانش آموزان را نظاره کنید. چه می‌بینید؟ آیا حس رهایی و آزادی از قفس دارند یا به نظر می‌آید از سفر دلچسبی باز می‌گردند؟
 3. فضای داخلی مدرسه را ببینید. از مسوولان مدرسه اجازه بگیرید تا داخل مدرسه را مشاهده کنید. زمانی را انتخاب کنید که مدرسه برقرار است و دانش آموزان سر کلاس هستند. وضعیت ایمنی ساختمان و شرایط دسته بهداشتی را مشاهده کنید. هنگام زنگ تفریح داخل کلاس‌ها را ببینید. اگر مسوولان مدرسه با دلایل غیرمنطقی اجازه این کار را ندادند، حتما مشکلی وجود دارد!
 4. دانش آموزان اخراج شده از کلاس، نشانه خوبی نیستند. اگر در قدم زدن در راهرو‌های مدرسه، دانش آموزان اخراج شده از کلاس را دیدید که ناراحت و مشوش ایستاده یا روی زمین نشسته اند و کسی به وضعیتشان رسیدگی نمی‌کند، بهتر است این مدرسه را از لیستتان خط بزنید!
 5. کلاس‌های ساکت فاجعه آمیزند. اگر هیچ صدایی از کلاس‌ها نمی‌آید و تنها صدای بلند معلم‌ها در راهرو پیچیده است، یعنی همه چیز دارد دیکته می‌شود و دانش آموزان سربازانی بله قربان‌گو در این مدرسه هستند. اما اگر از کلاس‌ها سر و صدای بچه‌ها، گفتگو و خنده بلند بود و معلم دعوای‌شان نمی‌کرد یعنی کلاس محل انجام فعالیت‌های جذاب برای دانش آموزان است.
 6. زمان تخته و گچ گذشته است. مدرسه‌ای را انتخاب کنید که معلمان بجز گچ و تخته و ماژیک از فیلم، نمایش، نقاشی، کار دستی، کتاب، مجله و موسیقی برای آموزش به دانش آموزان استفاده می‌کنند.
 7. فعالیت‌های گروهی را به فردی ترجیح دهید. به دنبال مدرسه‌ای باشید که در آن “گروه” به “فرد” ترجیح دارد و بیشتر فعالیت‌های دانش آموزان در بستر گروه انجام می‌شود. در این مدارس کودکان رقابت تنگانگ فردی ندارند و به جنگ هم نمی‌روند. این کودکان در آینده می‌دانند چگونه باید با دیگران کار گروهی انجام دهند.
 8. مکان‌های مهم در مدرسه را با دقت بررسی کنید. آزمایشگاه، کتابخانه و کارگاه مدرسه شاهرگ‌های حیاتی آن هستند. فضای این مکان‌ها چگونه است؟ تجهیزات و روزآمدی آن‌ها چگونه است؟ دارند خاک می‌خورند یا فعال هستند؟
 9. به دیوار افتخارات مدرسه نگاه کنید. چه اسم‌ها، عکس‌ها و عناوینی می‌بینید؟
  • اگر بر روی در و دیوار مدرسه تنها عکس و اسم رتبه‌های اول تا سوم بود، فضای مدرسه مقایسه‌ای و رقابتی است.
  • اگر تمرکز بر آزمون‌های انتشارات کمک‌آموزشی (قلم چی، گاج و…) یا فقط قبولی کنکور (آن هم بدون ذکر رتبه و محل دانشگاه‌ها) بود، بدانید که در این مدرسه تنها نمره و رتبه مهم است و دانش آموزان نردبان ترقی مدرسه هستند.
  • اگر افتخارات ورزشی و هنری دانش آموزان را دیدید، احتمالا در این مدرسه به علایق و موفقیت‌های غیر درسی دانش آموزان نیز بها می‌دهند.
 10.  از خانواده‌های دانش آموزان پرس و جو کنید. از آن‌ها بپرسید که تنبیه و تشویق مدرسه چگونه است؟ اگر به دانش آموزان «باج» می‌دهند که صدای پدر و مادر‌ها درنیاید، آن‌ها را فراموش کنید. اما اگر قصد مسوولیت‌پذیر بار آوردن آن‌ها را دارند و حمایتشان می‌کنند، نکته مثبتی در کارنامه آنهاست.
 11. از خانواده‌های دانش آموزان بپرسید که انجمن اولیا و مربیان مدرسه عملکرد خاصی هم دارد یا غیرفعال است؟ اگر فعال است، یعنی حرف دانش آموزان در آنجا شنیده می‌شود.
 12. از مدیر مدرسه بخواهید تا چند مدرسه خوب دیگر در آن اطراف به شما پیشنهاد دهد. اگر با توجه به نظرات شما و مشخصات کودکتان شما را راهنمایی کرد، این مدرسه را از دست ندهید. اما اگر مدرسه دیگری را در حد پیشنهاد دادن ندانست یا به خودش زحمت پاسخ دادن به شما را نداد، مدرسه را ترک کنید.
 13. به پرآوازه بودن نام مدرسه توجه نکنید. دلیل شهرت بیشتر آن‌ها به دلیل تبلیغ زیاد یا سال‌های درخشان گذشته است. با معیار‌های خودتان پیش بروید؛ شاید مدرسه بی ادعای محله خودتان، آن معیار‌ها را داشته باشد.

 انتخاب مدرسه خوب

کلام آخر

هر مدرسه دارای نقاط قوت و ضعفی است که موجب افزایش تجربه فرزندتان می‌شود. پس از انتخاب مدرسه، با عزم راسخ فرزندتان را ثبت نام کنید و مطمئن باشید که بهترین انتخاب را برای او کرده اید. شما چه معیار‌هایی برای انتخاب مدرسه فرزندتان دارید. مدارس دولتی یا غیرانتفاعی را انتخاب می‌کنید؟ اگر کودک شما تمایلی به مدرسه رفتن ندارد و از مدرسه می ترسد، مطالعه مطلب چگونه با ترس از مدرسه کودکمان برخورد کنیم؟ در این زمینه راهگشاست. دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و خوانندگان بیا بی‌بی در بخش نظرات در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *