1403/04/22

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

موقع عیدی دادن به بچه ها؛ حواستون به این چیزها باشه

موقع عیدی دادن به بچه ها؛ حواستون به این چیزها باشه

عیدی دادن

عیدی دادن به بچه ها با رعایت این نکات

دید و بازدید نوروزی یکی از رایج ترین رسوم ما ایرانی ها در عید نوروز است. در سال نو ایرانیان به رسم پیشنیان خود کدورت ها را کنار گذاشته و به دیدار بزرگ‌ترها و اقوام و آشنایان می روند. در این دید و بازدید، بزرگ‌ترها به کوچک‌ترها هدیه‌ای مانند اسکناس نو و… به عنوان عیدی می‌دهند. عیدی دادن به بچه ها یکی از رسم هایی است که از گذشته تا کنون در فرهنگ ما وجود داشته اما بهتر است هنگام اجرای این رسم ارزشمند نکاتی که در این بخش از بیا نی نی آورده ایم، رعایت نمایید.

اصول عیدی دادن به کودکان

برای عیدی دادن به کودکان نکات زیر را رعایت کنید:

عیدی دادن

با احترام عیدی بدهید

در عیدی دادن به کودکان احترام را رعایت نمایید و با خوش رویی با آنها برخورد کرده و کودکان را ببوسید و عیدی را تقدیم آنان کنید زیرا تأثیر بسیار مطلوبی بر روح و روان شان می گذارد.

فرق نگذارید

هنگام عیدی دادن به کودکان این مساله را در نظر بگیرید که به همه به یک اندازه و میزان عیدی دهید، فرق گذاشتن در عیدی دادن به کودکان باعث دلخوری آنها می شود.

عیدی مناسب دهید

برای افراد عیدی های مناسب در نظر بگیرید، عیدی خیلی گران قیمت و بیش از حد ندهید زیرا این کار سبب می شود که خانواده مهمان در معذوریت قرار گیرند و امکان دارد باعث رقابت شود و حتی ارتباط بعضی خانواده ها را قطع کند.

اسکناس های تازه و نو تهیه کنید

اگر می خواهید پول به عنوان عیدی دهید حتما قبل از فرارسیدن سال جدید، اسکناس های تازه و نو تهیه کنید زیرا اسکناس های نو، تأثیر مثبتی بر کودکان می گذارد، بهتر است به کودکان سنین پایین، چندین اسکناس نو با مبلغ پایین دهید چرا که کودکان سنین پایین از تعداد اسکناس های بیشتر لذت می برند.

اسکناس

مشترک عیدی ندهید

اگر می خواهید به کودکان مهمان عیدی دهید، یک اسکناس به دو یا چند کودک هدیه نکنید، این کار بین کودکان را به هم می زند و سبب مشاجره بین آنها می شود.

زودتر عیدی دهید

به کودکان وعده عیدی ندهید و عیدی دادن به آنها را به بعد موکول نکنید و تاخیر نیاندازید، زودتر عیدی دهید و کودکان را شاد نمایید.

هدیه ای غیرنقدی تهیه کنید

برخی از کودکان که هنوز درک زیادی از پول ندارند، از گرفتن هدیه های غیرنقد مثل اسباب بازی، لباس و… خوشحال می شوند، بهتر است برای این کودکان بر اساس سلیقه آنها هدیه ای غیرنقدی تهیه کنید.

کارت پستال بدهید

اگر می خواهید عیدی دادن را خاطره انگیز کنید همراه با عیدی به کودک خود کارت پستالی هدیه کنید و بر روی آن جملات قشنگی را برای تبریک سال نو ثبت نمایید.

کارت پستال

سخنی با والدین:آموزش عیدی به کودکان

پدر و مادرهای عزیز قبل از سال نو شما باید آموزش هایی را در مورد عیدی گرفتن به کودکان دهید و به آنها نکات زیر را یادآوری کنید.

تشکر و قدردانی

به کودک خود بیاموزید که اگر هدیه برخلاف میل خود نیز دریافت نمود، تشکر و قدردانی را فراموش نکند. به آنها بگویید مودبانه عید را تبریک گفته و در صورت دریافت عیدی تشکر کنند.

اصل عیدی گرفتن

به کودک خود بیاموزید مقدارعیدی اهمیت زیادی ندارد و آنچه مهم است اصل دریافت عیدی است، در این صورت کودک شما اگر عیدی کم تری دریافت کند، نگران و ناراحت نخواهد شد.

مسخره نکردن

به فرزندتان فرهنگ تشکر کردن را بیاموزید تا انسان هایی قدردان باشند و هرگز در مقابل فرزندتان انتقاد نکرده و درباره کم یا زیاد بودن ارزش مادی عیدی صحبت نکنید.

لذت عیدی

لذت عیدی گرفتن را از کودکتان نگیرید و اجازه دهید عیدی های خود را بشمارند زیرا کودکان از شمارش اسکناس ها لذت می برند و هم شمارش پول را یاد می گیرند.

چشم و هم چشمی

عیدی دادن نباید جنبه رقابت به خود بگیرد، شما باید به کودکتان بیاموزید که دادن عیدی از طرف بزرگ ترها جزو واجبات نیست و اگر بزرگ تری عیدی می دهد لطف می کند.

نگرفتن عیدی ها

هرگز عیدی های کودکتان را از آنها نگیرید و با کودکان صحبت کنید تا با عیدی شان، آن چه را که نیاز دارند، تهیه کنند یا پول های شان را در بانک نگه داری کنند.

پس انداز

با فرزندتان درباره پس انداز صحبت نمایید، آنها را به بانک ببرید تا با بانک آشنا شوند، کودکان شما باید در همان آغاز کودکی، استقلال و انضباط اقتصادی را یاد بگیرند. عیدی های فرزندان را با نام خودشان در حساب قرض الحسنه پس انداز کنید تا سودی هم به آن تعلق بگیرد.

پس انداز

رفع شبهه تبعیض

اگر فرزند شما اعتراض نمود که کسی در عیدی دادن به او دچار تبعیض شده، سعی کنید ذهن او را به سمت چیزهای دیگری بکشانید و هرگز با او هم نظر نشوید تا در ذهن و خاطره کودک ثبت نگردد.

نپرسیدن مبلغ عیدی

برخی از افراد برای شوخی در زمان عید و بازدید نوروزی مبلغ عیدی کودکان فامیل را می پرسند، این کار اشتباه است و گاهی سبب می شود که کودک شما به دروغ متصل گردد.

خرج نکردن عیدی

هرگز عیدی کودک خود را از او نگیرید و خرج امور خانواده و… نکنید، اگر هم مجبور به این کار شدید، برای پس دادن عیدی او زمانی را تایید نمایید و مبلغی را به عیدی او اضافه کنید و در موعد مقرر، به او تحویل دهید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *