1401/11/16

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

ارضا شدن با دست در بارداری

ارضا شدن با دست در بارداری

بارداری، دورانی است که در آن شرایط جسمی زنان تغییر می‌کند، تمایلات جنسی هم به همین شکل است، شاید به همین دلیل برخی از زنان به سمت خودارضایی در بارداری و ارضا شدن با دست در بارداری می‌روند. این مقاله، به موضوع خودارضایی در بارداری می‌پردازد.

ارضا شدن با دست در بارداری

بارداری، دورانی است که در آن شرایط جسمی زنان تغییر می‌کند، تمایلات جنسی هم به همین شکل است، شاید به همین دلیل برخی از زنان به سمت خودارضایی در بارداری و ارضا شدن با دست در بارداری می‌روند. این مقاله، به موضوع خودارضایی در بارداری می‌پردازد.

 • در این مقاله می‌خوانید:
 • ارضا شدن با دست در بارداری
 • آیا ارضا شدن بدون دخول برای جنین ضرر دارد؟
 • آیا خود ارضایی در بارداری مزایایی دارد؟
 • آیا خود ارضایی در بارداری عوارضی به همراه دارد؟
 • خطرات ارضا شدن با دست در بارداری چیست؟
 • چه زمانی از خودارضایی در دوران بارداری خودداری کنیم؟
 • کیا تو بارداری ارضا میشدن؟
 • آیا همه انواع فعالیت‌های جنسی در دوران بارداری بی‌خطر هستند؟
 • رابطه جنسی بعد از سقط جنین
 • ارضا شدن بدون دخول بعد از سقط جنین
 • پرسش و پاسخ مخاطب بیا نی نی درباره ارضا شدن با دست در بارداری
 • خلاصه

ارضا شدن با دست در بارداری

ارضا شدن با دست در بارداری
اکثر پزشکان موافق هستند که خودارضایی در دوران بارداری بی‌خطر است و شاید فوایدی برای سلامتی مانند کاهش استرس و افزایش جریان خون داشته باشد.
برای برخی از زنان باردار، تهوع صبحگاهی، حالت تهوع و خستگی هر گونه علاقه به فعالیت جنسی، از جمله خودارضایی را از بین می‌برد. برخی دیگر متوجه افزایش میل جنسی می‌شوند که این اتفاق به دلیل افزایش سطح پروژسترون و استروژن رخ می‌دهد.
اغلب زنان به این موضوع فکر می‌کنند که آیا خودارضایی در دوران بارداری بی‌خطر است یا خطراتی به همراه دارد. خبر خوب این است که در بیشتر موارد، کاملا ایمن است.
در این مقاله به چند سئوال رایج در مورد خودارضایی در دوران بارداری پاسخ می‌دهیم.

ارضا شدن با دست در بارداری
آیا ارضا شدن بدون دخول برای جنین ضرر دارد؟
در اکثر بارداری‌های کم‌خطر، خودارضایی یک راه ایمن برای کاهش استرس و مدیریت افزایش میل جنسی است. اما زنان باید همیشه توصیه‌های پزشک خود را رعایت کنند.

برخی از پزشکان بر این باورند که نوزادان ممکن است با انقباضات ریتمیک رحمی که در طول ارگاسم اتفاق می‌افتد، آرام شوند.

خودارضایی به جنین آسیبی نمی‌رساند و جنین نمی‌فهمد چه اتفاقی رخ می‌دهد. این مورد درباره داشتن سکس در بارداری هم صدق می‌کند. در واقع، برخی از پزشکان بر این باورند که نوزادان ممکن است با انقباضات ریتمیک رحمی که در طول ارگاسم اتفاق می‌افتد، آرام شوند.

آیا خود ارضایی در بارداری مزایایی دارد؟
بر اساس نتایج پزشکی، برخی از مزایای خودارضایی در دوران بارداری عبارتند از:

 • کاهش سطح استرس
 • بهبود خواب
 • کاهش ناراحتی و درد مربوط به بارداری
 • افزایش ترشح اندورفین

ارضا شدن با دست در بارداری
آیا خود ارضایی در بارداری عوارضی به همراه دارد؟
در اواخر بارداری، زنان ممکن است پس از ارگاسم متوجه افزایش انقباضات «براکستون هیکس» شوند. این انقباضات، اگر چه گاهی ناراحت‌کننده هستند، اما جای نگرانی ندارند.
برخی از زنان هم پس از ارگاسم، دچار گرفتگی‌هایی مشابه گرفتگی پریود می‌شوند. این گرفتگی‌ها طبیعی هستند و ممکن است شبیه انقباضات «براکستون هیکس» باشند.

زمانی که احتمال زایمان زودرس هست، خودارضایی، سکس یا حتی ارگاسم می‌تواند باعث زایمان شود.

خطرات ارضا شدن با دست در بارداری چیست؟
هیچ خطری برای خودارضایی برای زنی که حاملگی کم‌خطری دارد و دچار هیچ عارضه یا مسائل پزشکی نیست، وجود ندارد.
با این حال، زمانی که احتمال زایمان زودرس هست، خودارضایی، سکس یا حتی ارگاسم می‌تواند باعث زایمان شود. در این موارد، پزشک ممکن است برای کاهش احتمال زایمان زودرس، اجتناب از مقاربت یا ارگاسم را توصیه کند.
خودارضایی می‌تواند باعث پارگی‌های کوچک در اندام تناسلی داخلی یا خارجی شود، به‌ویژه اگر خانمی ناخن‌هایی بلند داشته باشد. خراش‌های پوست می‌تواند باکتری‌ها را وارد بدن کند و باعث عفونت شود که در دوران بارداری می‌تواند خطرات جدی‌تری به همراه داشته باشد.
برای کاهش این خطر، ناخن‌هایتان را کوتاه نگه دارید و مطمئن شوید که دست‌هایتان تمیز است.

ارضا شدن با دست در بارداری
چه زمانی از خودارضایی در دوران بارداری خودداری کنیم؟
هنگامی که زنان عوارض خاصی را تجربه می‌کنند، پزشکان ممکن است توصیه کنند از ارگاسم و فعالیت جنسی و حتی خودارضایی در دوران بارداری اجتناب کنند. این محدودیت ممکن است موقتی باشد یا در کل بارداری اعمال شود.
شرایط و عوارضی که ممکن است برخی از فعالیت‌های جنسی را خطرناک کند، عبارتند از:

 • جفت سرراهی (که در آن جفت دهانه رحم را می‌پوشاند)
 • ضعیف شدن دهانه رحم
 • پارگی زودرس غشاها
 • سابقه زایمان زودرس
 • خونریزی واژینال
 • عفونت‌های رحمی
 • محدودیت‌های رشد داخل رحمی

ارضا شدن با دست در بارداری
کیا تو بارداری ارضا میشدن؟
همان‌طور که اشاره کردیم اگر مشکلات پزشکی خاص نداشته باشید، ارضا شدن در بارداری هیچ مشکلی به همراه ندارد. بسیار مهم است که از پزشک در مورد خطرات خاص سئوال بپرسید. پزشک ممکن است توصیه کند که به طور کامل از ارگاسم خودداری کنید یا برای مثال فقط از دخول واژینال خودداری کند.
ارگاسم باعث انقباض ماهیچه‌های رحم می‌شود. در برخی شرایط، این اتفاق می‌تواند باعث زایمان زودرس، یا سایر عوارض جدی شود.
اگر پزشک ارگاسم را برایتان ممنوع کرده است، از خودارضایی و سایر فعالیت‌های جنسی خودداری کنید.
در صورت پاره شدن کیسه آب، یا خونریزی واژینال از خودارضایی و سایر فعالیت‌های جنسی خودداری و به پزشک مراجعه کنید.

ارضا شدن با دست در بارداری
آیا همه انواع فعالیت‌های جنسی در دوران بارداری بی‌خطر هستند؟
همه انواع فعالیت‌های جنسی یکسان نیستند. اگر احساس ناراحتی نمی‌کنید، یا عوارضی مانند زایمان زودرس یا مشکلات جفت ندارید، داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری اشکالی ندارد.
مهم‌ترین نکته این است که شما احساس راحتی کنید، به بدن خود گوش دهید و اگر تمایل به فعالیت جنسی مشترک دارید، در مورد ترجیحات خود با شریک زندگی‌تان حرف بزنید.

رابطه جنسی بعد از سقط جنین
معمولا بلافاصله پس از سقط جنین، می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید، اما برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که صبر کنید تا خونریزی واژینال متوقف شود، چون این کار خطر عفونت را کاهش می‌دهد. پزشکان توصیه می‌کنند تا یک هفته پس از سقط جنین برای داشتن سکس صبر کنید.
اگر نمی‌خواهید باردار شوید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید، چون ممکن است بلافاصله پس از سقط جنین باردار شوید.

ارضا شدن با دست در بارداری
ارضا شدن بدون دخول بعد از سقط جنین
برخی از زنان ممکن است در صورت ارضا شدن بدون دخول پس از سقط جنین، ارگاسم شدیدتری را تجربه کنند. این اتفاق تا حدی به این دلیل است که رحم به انقباضاتی که ارگاسم ایجاد می‌کند حساس‌تر است.
برخی از پزشکان حتی معتقدند که انقباض ماهیچه‌ها به دفع بقایای سقط کمک می‌کند. این موضوع در مورد خودارضایی خارجی صدق می‌کند، چون بر اساس گفته برخی از پزشکان بهتر است تا مدتی رابطه جنسی واژینال نداشته باشید تا خطر عفونت کاهش یابد.

پرسش و پاسخ مخاطب بیا نی نی درباره ارضا شدن با دست در بارداری
سئوال مخاطب بیا نی نی: ۲۱ ساله هستم. هفته ۱۸ بارداری‌ام. فرزند اولمه. من قبل از بارداری از راه دخول ارضا نمی‌شدم. الانم همین طورم و این موضوع خیلی از لحاظ روحی روم فشار میاره. آیا خودارضایی مشکلی ایجاد می‌کنه؟

پاسخ دکتر فریبا الماسی؛ متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی:
دفعات زیاد ارگاسم چه در اثر تماس جنسی و چه در اثر خودارضایی باشد، می‌تواند باعث زایمان زودرس شود. اگر دفعات آن زیاد نباشد مشکلی برای بارداری ایجاد نمی‌کند، اما بهتر است از راه‌های نرمال تماس جنسی و ارضا شدن استفاده کنید.

ارضا شدن با دست در بارداری
خلاصه
تمایلات جنسی برخی از زن‌ها در بارداری افزایش می‌یابد، برای این گروه از زنان، خودارضایی یک راه برای تخلیه انرژی جنسی در دوران بارداری است. زمانی که بارداری سالم و کم‌خطر باشد، خودارضایی بی‌خطر است.
پزشکان ممکن است به زنان مبتلا به شرایط خاص پزشکی توصیه کنند که از برخی یا تمام فعالیت‌های جنسی خودداری کنند. هر شخصی که نگران خطرات ناشی از رابطه جنسی یا داشتن ارگاسم است باید با پزشک مشورت کند.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک بیا نی نی سر بزنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *