1403/04/27

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

چه رنگ‌هایی در اتاق باعث ناراحتی‌تان می‌شوند؟

چه رنگ‌هایی در اتاق باعث ناراحتی‌تان می‌شوند؟

روانشناسان رنگ، دکوراتور‌ها و کارشناسان داخلی نشان می‌دهند که چه رنگ‌هایی در اتاق در بلند مدت بر روحیه تان تاثیر منفی می‌گذارند  و از چه تغییراتی برای ایجاد طرحی استفاده کنید که غرق در آن نباشد.

۱-مراقب رنگ قرمز باشید

چه رنگ‌هایی در اتاق باعث ناراحتی‌تان می‌شوند؟

ایده‌های اتاق قرمز از نظر فیزیکی روی ما تاثیر می‌گذارد و برای اکثر مردم می‌تواند بسیار شدید باشد. این رنگ ما را به یاد خطر می‌اندازد و رنگی است که شما را عصبانی می‌کند و هم چنین یکی از پر استرس‌ترین رنگ‌های تاریخ است. رنگ قرمز می‌تواند غریزه “جنگ یا گریز” را فعال کند: واکنش فیزیولوژیکی که در پاسخ به تهدید رخ می‌دهد. از نظر فیزیکی قرمز می‌تواند واکنش‌هایی را در بدن ایجاد کند که مشابه پاسخ‌های استرس است مانند افزایش ضربان قلب، افزایش حواس و دمای بالاتر بدن. با این وجود، تزئین با قرمز بد نیست.

قرمز رنگی است که نشان دهنده عشق، قدرت و انگیزه می‌باشد. این رنگ توانایی جلب توجه و برانگیختن اشتیاق و احساسات را دارد و هم چنین برای تحریک تولید ملاتونین و کمک به حافظه شناخته شده است. توصیه ما آن است که از رنگ قرمز با احتیاط استفاده کنید. مراقب باشید که این رنگ چه احساسی در شما ایجاد می‌کند و واکنش نشان دهید. برای برخی این رنگ پرانرژی می‌تواند باعث شود در خانه احساس ناراحتی کنند.

۲-رنگ زرد می‌تواند واکنش‌های عاطفی را تحریک کند

چه رنگ‌هایی در اتاق باعث ناراحتی‌تان می‌شوند؟

رنگ زرد علیرغم دارا بودن ظرفیت بالقوه تزئینی باید با توجه و دقت لازم مورد استفاده قرار گیرد. “کارن هالر” متخصص روانشناسی رنگ، معلم و نویسنده پرفروش کتاب کوچک رنگ می‌گوید:”عمل اولیه زرد‌ها تحریک واکنش‌های احساسی است. این رنگ بر روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد سیستمی که سیگنال‌ها را از مغز به بقیه بدن منتقل می‌کند. در نتیجه، زرد قوی‌ترین رنگ از نظر روانشناسی است. در حالی که زرد رنگی است که باید با احتیاط از آن استفاده کرد تزئین با آن رنگ دارای طول موج نسبتا طولانی از نظر احساسی محرک است و باعث می‌شود احساس اعتماد به نفس، مثبت و خوش بینی داشته باشیم. البته اثرات نامطلوب آن دقیقا برعکس و می‌تواند منجر به تحریک احساس، عصبانی شدن و افسردگی شود.

۳-آبی باعث ایجاد واکنش‌های ذهنی می‌شود

چه رنگ‌هایی در اتاق باعث ناراحتی‌تان می‌شوند؟

آبی بر ذهن و خلاقیت ما تاثیر می‌گذارد. عمل اولیه آن ایجاد یک پاسخ ذهنی است که می‌تواند مثبت یا منفی باشد. آبی بیش از حد در محیط اطراف تان می‌تواند باعث ایجاد احساس غمگین شدن، دوری و بی علاقگی در شما شود. “کارن هالر” روانشناس رنگ می‌گوید: “اگرچه آبی محبوب‌ترین رنگ جهان است با این وجود، اگر به شیوه‌ای نادرست استفاده شود تاثیرات منفی به همراه خواهد داشت”.

چه رنگ‌هایی در اتاق باعث ناراحتی‌تان می‌شوند؟

 

هم چنین، بهتر است از رنگ آبی در اتاق غذاخوری اجتناب شود. برای مثال، وقتی غذا را آبی رنگ می‌بینیم به طور غریزی احساس فاسد بودن غذا یا ناامن بودن آن در ما ایجاد می‌شود. آبی رنگی است که به احتمال زیاد اشتها را سرکوب می‌کند. با این وجود، آبی انتخابی هوشمندانه برای گوشه‌ای دنج به منظور مطالعه است. آبی رنگ ارتباط و تفکر است. به نماد‌های آبی رنگ فیس بوک، لینکدین و بسیاری از شرکت‌های بانکی دقت کنید. آبی می‌تواند به شما کمک کند متمرکز باقی بمانید و تمرکز و آگاهی را افزایش دهید.

۴-  از ویژگی‌های روانی نامطلوب خاکستری آگاه باشید

چه رنگ‌هایی در اتاق باعث ناراحتی‌تان می‌شوند؟

از نظر روانشناختی خاکستری خالص هیچ ویژگی یا مزیت مثبتی ندارد. در حالی که برای برخی این رنگ آرامش بخش است، اما برای بسیاری از ما خاکستری می‌تواند باعث شود احساس ضعف کنیم و بخواهیم به خواب زمستانی برویم و از بقیه دنیا پنهان شویم. چند بار شنیده اید که کسی بگوید:”من فقط روز‌های خاکستری را دوست دارم”؟ پس چرا رنگ خاکستری تا این اندازه نه صرفا در صنعت مُد بلکه در خانه محبوب است. پاسخ ممکن است ساده‌تر از چیزی باشد که در ابتدا تصور می‌شد.

کارن می‌گوید تغییر سریع به سمت خاکستری ارتباط زیادی با سرعت سریع تغییر در دنیای مدرن دارد. وقتی زندگی گیج کننده به نظر می‌رسد ما هر کاری می‌توانیم انجام می‌دهیم تا گیجی و سردرگمی را به حداقل برسانیم. بسیاری از رنگ خاکستری برای تزئین خانه استفاده می‌کنند تا فضای شلوغ یا پر هرج و مرج را آرام کنند. اگر ناخودآگاه از رنگ خاکستری استفاده می‌کنیم تا احساس امنیت کنیم پس چرا می‌خواهیم آن را رها کنیم؟ خاکستری بسیار متنوع است. بسته به رنگ‌های زیرین آن و عمق رنگ تقریبا با هر رنگ دیگری قابلیت هماهنگ شدن دارد. خاکستری با هر رنگ دیگری هماهنگ است و می‌تواند برای عمق بخشیدن به هر اتاق استفاده شود.

 

۵- در استفاده از رنگ‌های عمیقا اشباع شده زیاده روی نکنید

چه رنگ‌هایی در اتاق باعث ناراحتی‌تان می‌شوند؟

اشباع و شدت رنگی یک رنگ می‌تواند مانند استفاده از هر یک از رنگ‌های خاص پیش‌تر ذکر شده در اتاق ناراحت کننده باشد. این که یک رنگ برای ما محرک یا آرامش بخش باشد به شدت رنگی آن بستگی دارد. این رنگ عمیقا اشباع شده است احتمالا محرک است و اگر اشباع کمی داشته باشد احتمالا تسکین دهنده است. برای مثال، آبی‌های تیره‌تر و با شدت اشباع بیش‌تر ذهن را تحریک می‌کنند در حالی که آبی‌های روشن‌تر و با شدت اشباع کم‌تر می‌توانند ذهن را آرام کنند. قرمز تیره و قوی از نظر جسمی نشاط آور است، اما قرمز ملایم و روشن از نظر جسمی تسکین دهنده و آرامش بخش است.

هرچه رنگ زرد عمیق‌تر باشد تاثیر عاطفی آن قوی‌تر است، اما از نظر تنوع اگر از رنگ ظریف‌تر یا پاستلی آن استفاده کنید ممکن است خاطراتی از زمان‌های شادتر و روز‌های گرم و آفتابی را تداعی کند. هنگام استفاده از رنگ برای تاثیرگذاری بر تغییرات رفتاری مهم است که به ارتباط مثبت و هم چنین منفی هر رنگ فکر کنید. به یاد داشته باشید که همه افراد رنگ‌ها را به یک شکل نمی‌بینند یا احساس نمی‌کنند. استفاده از رنگ در نسبت درست و در مکان مناسب بسیار مهم است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *