1402/12/05

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

چه عواملی باعث سرگیجه در دوران بارداری می‌شود؟

چه عواملی باعث سرگیجه در دوران بارداری می‌شود؟

چه عواملی باعث سرگیجه در دوران بارداری می‌شود؟

سرگیجه در دوران بارداری معمول است و می‌تواند به دلیل تغییرات متابولیکی و فیزیولوژیکی مختلف در بدن باشد. همچنین ممکن است یک علامت بارداری باشد. با این حال شرایطی که باعث کاهش جریان خون یا گلوکز به مغز می‌شود نیز می‌تواند باعث سرگیجه شود. بعضی از خانم‌ها ممکن است در سه ماهه اول سرگیجه را تجربه کنند. در حالی که ممکن است افراد زیادی سرگیجه را در طول بارداری تجربه کنند. اگرچه سرگیجه یک علامت طبیعی در دوران بارداری است و برای ارزیابی و درمان علت اصلی به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. برای آگاهی از دلایل، عوارض، روش‌های درمانی، نکات مراقبت از خود و پیشگیری از سرگیجه در دوران بارداری این مطلب را بخوانید.

دلایل گیجی یا سبکی سر در بارداری چیست؟

۱- تغییرات هورمونی:

شل شدن و گشاد شدن رگ‌های خونی به دلیل افزایش سطح هورمونی می‌تواند دلیل سرگیجه یا سبکی سر در دوران بارداری باشد. رگ‌های خونی شل ممکن است سرعت برگشت خون به ورید را کاهش دهند و مادران ممکن است فشار خون پایین‌تری داشته باشند. این ممکن است خون‌رسانی به مغز را کاهش داده و منجر به سرگیجه موقتی شود.

۲- گلوکز خون پایین:

تغییرات در متابولیسم ممکن است باعث کاهش سطح قند خون (هیپوگلیسمی) در دوران بارداری شود.

۳- حاملگی خارج رحم یا حاملگی لوله‌ای:

خونریزی ناشی از حاملگی خارج رحمی (بارداری خارج از رحم) ممکن است به دلیل از دست دادن خون و فشار خون پایین باشد و سرگیجه ایجاد کند. زنان همچنین ممکن است درد غشایی و خونریزی واژینال همراه با غش داشته باشند. این معمولاً در سه ماهه اول مشاهده می‌شود و نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.

۴- فشار بر رگ‌های خونی:

در سه ماهه دوم جنین در حال رشد می‌تواند به رگ‌های خونی فشار وارد کند. این ممکن است در خون‌رسانی طبیعی به مغز تداخل داشته باشد و اغلب منجر به سرگیجه شود.

۵- دیابت حاملگی:

زنان باردار مبتلا به دیابت حاملگی ممکن است احساس سرگیجه کنند وقتی که سطح قندخون آن‌ها خیلی پایین باشد  و گرسنه باشند به دیابت بارداری دچار می‌شوند.

۶- خوابیدن به پشت:

در سه ماهه سوم بارداری خانم‌ها ممکن است بعد از خوابیدن به پشت سرگیجه بگیرند. این می‌تواند به دلیل فشار به قلب باشد.

۷- کم خونی:

به دلیل افزایش آهن و کمبود آهن در بدن خانم‌های باردار بیشتر دچار کم خونی می‌شوند. سرگیجه می‌تواند یکی از علائم اولیه کم خونی در اکثر افراد از جمله زنان باردار باشد.

۸- رگ‌های‌واریسی:

این ممکن است بازگشت خون به قلب را کاهش دهد به ویژه هنگام‌ایستادن و منجر به فشار خون و سرگیجه می‌شود.

۹- کم آبی:

کمبود آب بدن به هر دلیلی می‌تواند باعث سرگیجه شود زیرا منجر به کاهش حجم و فشار خون می‌شود

۱۰- خونریزی:

از دست دادن خون به دلایل مختلف می‌تواند باعث سرگیجه ناشی از فشار خون شود.

سرگیجه در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟

از دست دادن تعادل و افتادن بیشترین خطر سرگیجه در بارداری است. وقتی سرگیجه گرفتید ممکن است بلافاصله بنشینید یا دراز بکشید. اگر مشکلات پزشکی زمینه‌ای باعث سرگیجه شود عوارض ممکن است متناسب باشد. سرگیجه ناشی از کمبود آب بدن یا از دست دادن خون می‌تواند منجر به فشار خون پایین و شوک شود. بنابراین توصیه می‌شود برای شناسایی و درمان سرگیجه در بارداری به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

منبع: www.momjunction.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *