1401/05/17

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

علت آبسه دندان های شیری و درمان آن

علت آبسه دندان های شیری و درمان آن

در این ویدئو به این سوال پاسخ داده می‌شود که علت آبسه دندان های شیری چیست و درمان آن چیست؟؟

سوال : علت آبسه دندان های شیری چیست و درمان آن چیست؟؟

پاسخ : آبسه تجمعی از مایع (چرک) است که در جاهایی که عفونت وجود دارد اتفاق می افتد. آبسه دندان توسط باکتری های داخل دندان ایجاد می شود. اگر دندان ترک یا حفره داشته باشد ، باکتری ها می توانند وارد دندان شوند. حفره ها به دلیل مشکلات بهداشت دهان و رژیم غذایی نامناسب ایجاد می شوند و ترک ها اغلب به دلیل آسیب دیدگی دندان ایجاد می شوند.

علائم آبسه دندان شامل دردی شدید یا تپنده است. دندان به گرما ، سرما یا فشار حساس است. لثه ها ممکن است قرمز و متورم شوند. کودک شما ممکن است تورم گردن یا فک و تب نیز داشته باشد. همانگونه که بیان شد این درد می تواند تا گوش ، گردن و فک گسترش یابد و ممکن است هنگام خوابیدن بیشتر شود.

برای آگاهی بیشتر از علت آبسه دندان های شیری و درمان آن به سراغ دکتر گلنار حمزه پور رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید. برای مراجعه به دکتر گلنار حمزه پور یا دریافت نوبت از کلینیک دندانپزشکی  دکتر گلنار حمزه پور کلیک کنید.

علت آبسه دندان های شیری و درمان آن

علائم آبسه دندان

آبسه دندانی و لثه‌ای ممکن است دارای برخی از علائم زیر باشد:

 • درد شدید و ضربان دار در دندان یا لثه‌ی آسیب دیده که ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود و به تدریج بدتر شود
 • گسترش درد به گوش، فک و گردن در همان سمت دندان آسیب دیده
 • دردی که هنگام دراز کشیدن بدتر می‌شود و خواب را مختل می‌کند
 • درد هنگام جویدن
 • قرمزی و تورم در صورت
 • تب
 • تغییر رنگ یا لقی دندان
 • لثه‌های براق، قرمز و متورم
 • دندان‌های حساس به سرما یا گرما
 • بوی بد دهان یا احساس طعم ناخوشایند در دهان

اگر عفونت، گسترش یابد؛ ممکن است سبب ایجاد تب بالا،ضعف و بی حالی در کودک شود. در موارد شدیدتر ودرمان نشده، ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی در بلع و تنفس شود.

درصورت مشاهده علائم آبسه دندانی باید هر چه سریعتر به دندانپزشک کودک خود مراجعه کنید.

علت آبسه دندان کودکان

آبسه عارضه ای است که بر اثر عفونت شدید دندان به وجود می آید. زمانی که دندانی دچار پوسیدگی شود، اگر بنا به دلایلی که در سطور بالا برشمرده شد، دچار عفونت نیز شود، به تدریج عفونت در اطراف ریشه دندان گسترش می یابد. در صورتی که این عفونت به حال خود رها شود و یا درمان مناسبی برای آن انجام نشود، به رگ های خونی می رسد و تشدید می شود. عفونت ها درون یک کیسه انباشه خواهند شد و ایجاد آبسه خواهند کرد

 

تشخیص آبسه دندان کودک

اولین علامت آبسه دندان در کودکان ایجاد یک برآمدگی قرمز در اطراف لثه دندان کودک است.بنابراین برای تشخیص این که آیا دندان کودکتان دچار آبسه شده است یا نه ابتدا به دنبال یک برآمدگی قرمز در اطراف لثه دندان بگردید سپس به آرامی آن برآمدگی را با نوک انگشت تان لمس کنید و ببینید آیا حالت اسفنجی و نرم پیدا کرده است.اگر چنین چیزی پیدا کردید یعنی انبوهی از چرک و عفونت در آن ناحیه از دندان شما جمع شده است.در این حالت چون کودک درد زیادی را متحمل می شود ممکن است بر اثر شدت گرفتن درد به آن ناحیه آسیب بزند.به محض دیدن این علامت حتما به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید و مسکن هایی که تجویز می کند را به کودک خود بدهید.برای کاهش درد کودک به هیچ عنوان از بی حس کننده موضعی از جمله دانه میخک استفاده نکنید.

علت آبسه دندان های شیری و درمان آن

دهان کودکتان را مرتب با محلول آب نمک شست و شو دهید.این کار باعث می شود دمل ایجاد شده بترکد و چرک تخلیه شود.برای کاهش درد تا زمان رسیدن به پزشک و انجام اقدامات درمانی مفید می توانید از کیسه آب گرم استفاده کنید.معمولا کودکان نمی توانند شرایط و حالت دردناک خود را به درستی توصیف کنند به همین علت ممکن است عفونت در دندان هایشان ریشه بدواند.برای پیشگیری از بروز این اتفاق بهتر است کودک را مرتب نزد دندانپزشک ببرید تا دندان هایش را معاینه کند و در صورتی که مورد مشکوکی مشاهده شد درمان سریعا انجام شود.

پیشگیری از آبسه دندان کودکان

برای پیشگیری از پدیدآمدن آبسه در دندان کودک و جلوگیری از عفونت حتما کارهای زیر را انجام دهید:

 • رعایت بهداشت دهان دهان و دندان
 • مسواک زدن مرتب دندان ها
 • استفاده از دهان شویه به صورت مرتب
 • کاهش مصرف مواد غذایی حاوی قند و نشاسته(کربوهیدرات ها باعث افزایش رشد میکروب و باکتری در دهان می شوند.)

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *