1400/09/12

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

چرا مراقبت‌های دوران بارداری مهم است؟

چرا مراقبت‌های دوران بارداری مهم است؟

چرا مراقبت‌های دوران بارداری مهم است؟

قرار ملاقات منظم با پزشک در طول دوران بارداری برای اطمینان از سلامت شما و نوزاد مهم است. مراقبت‌های دوران بارداری علاوه بر مراقبت‌های پزشکی شامل آموزش در مورد بارداری و زایمان به علاوه مشاوره و پشتیبانی است. ملاقات‌های مکرر با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی باعث می‌شود تا شما پیشرفت رشد نوزاد خود را دنبال کنید. بازدیدها همچنین به شما این امکان را می‌دهد که سوالات خود را مطرح کنید. همچنین اکثر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در هر ملاقات از شریک زندگی شما و همچنین اعضای خانواده استقبال می‌کنند.

در اولین ویزیت پزشکی من برای مراقبت‌های قبل از بارداری چه اتفاقی می‌افتد؟

اولین ویزیت برای تأیید بارداری و تعیین سلامت عمومی شما طراحی شده است. علاوه بر این ویزیت به شما سرنخ‌هایی درباره عوامل خطر که ممکن است بر بارداری شما تأثیر بگذارد می‌دهد. معمولاً طولانی‌تر از بازدیدهای آینده خواهد بود. هدف از ویزیت قبل از زایمان این است:

– تاریخ سررسید خود را تعیین کنید
– سابقه سلامتی خود را بیابید
– سابقه پزشکی اعضای خانواده را بررسی کنید

از شما در مورد بارداری‌ها و جراحی‌های قبلی سوال می‌شود. همچنین به پزشک خود در مورد هرگونه دارو (نسخه‌ای یا بدون نسخه) که مصرف کرده‌اید یا در حال حاضر مصرف می‌کنید اطلاع دهید. دریغ نکنید که هر سوالی دارید از ارائه دهنده خود بپرسید. در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید بپرسید:

آیا به ویتامین‌های دوران بارداری نیاز دارم؟
آیا علائمی که من تجربه می‌کنم طبیعی هستند؟
آیا تجربه نکردن علائم خاص طبیعی است؟
آیا می‌توانم برای تهوع صبحگاهی چیزی مصرف کنم؟
آیا می‌توانم در دوران بارداری رابطه جنسی داشته باشم؟
برای چه علائمی باید با شما تماس بگیرم؟
تعریف بارداری پرخطر چیست؟ 
آیا من جزو افراد پرخطر محسوب می‌شوم؟

 آزمایشات رایج قبل از بارداری چیست؟

– معاینه فیزیکی: 

‌شما دچار وزن زیاد می‌شوید و فشار خون، قلب، ریه‌ها و سینه‌های شما بررسی می‌شود.

– معاینه لگنی: 

در حین معاینه لگن آزمایش پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می‌شود که یک معاینه داخلی دو دستی (با دو انگشت در داخل واژن و یک دست در شکم) برای تعیین اندازه رحم و لگن است. این آزمایش همچنین هرگونه ناهنجاری رحم، تخمدان یا لوله‌های رحم را بررسی می‌کند.
 

پزشک آزمایش‌های زیر را برای شما می‌نویسد:

– شمارش کامل خون (CBC): 

این آزمایش مشکلات خون مانند کم خونی (معمولاً به دلیل سطح پایین آهن) را بررسی می‌کند.

– آزمایش HIV: 

این آزمایش اختیاری است اما بسیار توصیه می‌شود.

– هپاتیت:

این آزمایش هپاتیت B (عفونت کبدی) را که از طریق سوزن های آلوده یا خون یا از طریق بزاق، مایع منی یا مایع واژن منتقل می‌‌شود بررسی می‌کند. مادران مبتلا می‌توانند این بیماری را در هنگام زایمان به نوزاد خود منتقل کنند. شما ممکن است به این بیماری مبتلا باشید و آن را ندانید.

– آزمایش ادرار:

در طول این آزمایش شما در یک ظرف پلاستیکی ادرار می‌کنید و ادرار از نظر بیماری کلیه یا عفونت مثانه و سطح بالای قند که ممکن است نشان دهنده دیابت باشد آزمایش می‌شود. این عفونت‌ها در زنان باردار بسیار شایع است و به راحتی قابل درمان هستند. اگر عفونت مثانه درمان نشود می‌تواند به سرعت به عفونت کلیه تبدیل شود که می‌تواند برای نوزاد یا زایمان زودرس مشکل ایجاد کند.

منبع: www.webmd.com


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *