1403/05/03

بیا نی نی

سایتی برای نی نی ها و مامانا

عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری در کودکان به عنوان یکی از شایع‌ترین عفونت‌های باکتریایی در دستگاه ادراری شناخته می‌شه. این نوع عفونت در سیستم ادراری کودکان، شامل کلیه‌ها، مثانه، لوله ادراری و سایر بخش‌های مرتبط است.

عفونت ادراری معمولاً ناشی از ورود و تکثیر باکتری‌ها در دستگاه ادراریه. عامل اصلی عفونت ادراری در بیشتر موارد، باکتری اشریشیا کولی (Escherichia coli) بوده که در مجرای ادراری وارد می‌شه و عفونت رو ایجاد می‌کنه. این باکتری نسبت به محیط اسیدی دستگاه ادراری حساسه و با ورود به این منطقه، تکثیر و عفونت رو ایجاد می‌کنه.

این مطلب رو هم مطالعه کنین: عفونت ادراری در کودکان و دلایل آن.

علت‌ عفونت ادراری در بچه‌ها

عفونت ادراری در کودکان معمولاً به علت وجود باکتری‌ها در ناحیه ادراری به وجود می‌آد. این باکتری‌ها معمولاً از راه ادرار به دستگاه ادراری وارد و در آنجا به عفونت منجر می‌شن. عوامل زیر می‌تونن علل عفونت ادراری در کودکان باشن:

 1. عدم رعایت بهداشت: عدم رعایت بهداشت شخصی در ناحیه تناسلی می‌تونه باعث ورود باکتری‌ها به دستگاه ادراری بشه. کودکان باید آموزش داده بِشَن که هنگام استحمام و پاکسازی ناحیه تناسلی بهداشت شخصی رو رعایت کنن.
 2. عوامل محیطی: استفاده از حمام‌های عمومی یا توالت‌های آلوده می‌تونه باعث ورود باکتری‌ها به ناحیه ادراری بشه. در محیط‌های عمومی، رعایت بهداشت و استفاده از مواد ضد عفونی کننده نیز حائز اهمیته.
 3.  تخلیه ناقص ادرار: وقتی کودک به طور کامل ادرار خود رو خالی نکنه، باکتری‌ها می‌تونن در دستگاه ادراری باقی مونده و عفونت رو تشکیل بِدَن. این می‌تونه به علت عوامل مختلفی از جمله نقص در دستگاه ادراری باشه.
 4. ضعف سیستم ایمنی: کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن، بیشتر در معرض عفونت‌های ادراری قرار می‌گیرن. این شامل کودکانیه که به تازگی بیماری خاصی رو تجربه کردن یا دارای بیماری‌های مزمنی مانند دیابت یا بیماری‌های ایمنی هستن.

ممکنه هر کودک به علت ترکیبی از عوامل فوق یا عوامل دیگر به عفونت ادراری مبتلا بشه. در صورت بروز هرگونه علامت یا عفونت مشکوک در کودکان، مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان مناسب الزامیه.

علائم عفونت ادراری کودکان.

علائم عفونت ادراری کودکان

عفونت ادراری در کودکان ممکنه با علائم و نشانه‌های زیر همراه باشه:

 1. تغییرات در رفتار ادراری: ممکنه کودک ادرار بیشتر یا کمتر از معمول داشته باشه. همچنین، در برخی موارد، ممکنه کودک به صورت دفع‌های کوچک و مکرر ادرار کنه.
 2. سوزش و درد: ممکنه کودک در زمان ادرار کردن، احساس سوزش و درد داشته باشه. معمولاً این درد در منطقه پایین شکم یا در ناحیه ادراری احساس می‌شه.
 3. تغییر در رنگ ادرار: ممکنه ادرار رنگ تیره‌تر یا حتی خونریزی داشته باشه. این تغییرات می‌تونن نشانه وجود عفونت باکتریایی در دستگاه ادراری باشن.
 4. بوی نامطبوع ادرار: ممکنه عفونت ادراری باعث بوی نامطبوع و ناخوشایندی در ادرار بشه.
 5. تب: در بعضی موارد، عفونت ادراری می‌تونه با تب همراه باشه.
 6. خستگی و ضعف: در بعضی موارد، ممکنه کودک با عفونت ادراری، خستگی و ضعف عمومی رو تجربه کنه. این می‌تونه به دلیل تأثیر عفونت بر سیستم بدنی و ایجاد تنش و ناراحتی باشه.

در صورتی که کودک شما علائمی مشابه عفونت ادراری نشون می‌ده، توصیه می‌شه به پزشک مراجعه کرده و تشخیص و درمان مناسب رو دریافت کنین. پزشک با بررسی علائم، انجام آزمایشات لازم و بررسی تاریخچه پزشکی کودک، داروهای مناسب رو تجویز می‌کنه.

درمان عفونت ادراری کودک.

روش‌های درمان عفونت ادراری فرزند

درمان عفونت ادراری در کودکان معمولاً شامل مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و تغییرات در رژیم غذایی و آب ‌نوشیدن می‌شه. در ادامه، روش‌های درمان عفونت ادراری کودک رو توضیح می‌دیم:

 1. آنتی‌بیوتیک‌ها: پزشک معمولاً آنتی‌بیوتیک مناسب رو برای درمان عفونت ادراری کودک تجویز می‌کنه. نوع آنتی‌بیوتیک و مدت مصرف آن بستگی به سن کودک، نوع و شدت عفونت داره. مهمه که آنتی‌بیوتیک رو به طور کامل و به موقع مصرف کنین.
 2. آب ‌نوشیدن فراوان: مصرف آب و مایعات بیشتر به کودک کمک می‌کنه تا ادرار بیشتری داشته باشه و باکتری‌ها رو از دستگاه ادراری خارج کنه. میوه‌ها و سبزیجات آب‌دار نیز می‌تونن مفید باشن. مطمئن بشین که کودک به میزان کافی آب می‌نوشه.
 3. تخلیه کامل ادرار: تشویق کودک به تخلیه کامل ادرار، راهی برای جلوگیری از باقی‌ماندن باکتری‌ها در دستگاه ادراریه. کودک باید به طور منظم و مکرر مثانه خود رو تخلیه کنه.
 4. بهداشت شخصی: آموزش به کودک در مورد بهداشت شخصی مناسب، از جمله پاکسازی صحیح ناحیه تناسلی و استفاده از توالت بهداشتی، می‌تونه به کاهش خطر عفونت ادراری کمک کنه.
 5. کاهش درد: در صورتی که کودک دچار درد و سوزشه، می‌تونین از تسکین دهنده‌ها موضعی استفاده کنین. اما قبل از استفاده، بهتره با پزشک مشورت کنین.

در صورت بروز علائم عفونت ادراری کودک، به پزشک مراجعه کنین. پزشک با توجه به شدت و نوع عفونت، سن کودک و سایر عوامل، راهنمایی درمانی مناسب رو ارائه میده.

منبع:
medicalpark.com.tr


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *